Академик Юлиан Ревалски е председател за втори мандат на Българската академия на науките и е избран от Общото събрание на 30.11.2020 г. Той работи в БАН от 1986 г. в Института по математика и информатика, като последователно преминава през всички академични длъжности, а в периода 2012 – 2016 г. е директор на института. От 2008 г. е член-кореспондент, а след това академик в Българска академия на науките. Ръководител на пет изследователски проекта с изследователския Фонд "Научни изследвания“. Координатор на седем международни проекта. Има над 60 публикации, които са цитирани над 600 пъти.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза акад. Юлиан Ревалски. Ето какво споделя той: "Най-важната задача е как да си опазим научния потенциал и да го развием по-нататък, защото за съжаление в последните години има едно трайно намаляване заради дезинтересиране на младите хора към тази професия".
БАН и сътрудничеството с фондация Саймънс
Международният център за математически науки (ICMS-Sofia) към Института по математика и информатика на БАН ще получи грант от фондация "Саймънс" в размер на над 1 млн. лева за период от 3 години. Важното е, че една най-големите благотворителни организации в САЩ признава Международния център за математически науки като перспективен научен център.
Това е голямо признание за работата на българските математици в Центъра, който беше създаден официално преди три години, казва акад. Ревалски. И допълва, че "първата институционална подкрепа на този център дойде от МОН преди близо две години. Нашите институции също подкрепиха центъра. Неотдавна беше гласувана и национална програма, която е свързана с разкриване на таланти, привличането им на работа и оставането им тук в България".
Бизнес и наука
На форума "Наука за бизнес", подреден преди близо месец, бяха показани технологии и разработки на Академията, които биха могли да бъдат от полза на бизнеса като продукт или процес.
"Идеята е БАН, заедно с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, да покажем наши разработки. Това беше основната идея, която има потенциал за внедряване, но още е достигнала до прототипиране. Разработки, които са на пета-шеста степен от една деветстепенна скала. А тази година това, което добавихме като ново, е, че поканихме и представители на бизнеса, за да можем да чуем и те от какво имат нужда", разказва акад. Юлиан Ревалски.
Младите и наукатаДа се привлекат младите към науката е изключително важно, защото България няма друг начин да просперира. "Когато се вземат грешни решения в областта на една сфера, каквато е научната, а тя е много консервативна, е необходимо дълго време, за да се преодолеят отрицателните последици. През последните години бяха положени усилия от страна на институциите – МОН осъзна тревожността на ситуацията и бяха инициирани много програми за млади учени", твърди академикът.
Посланието"Най-голямото богатство на България това са хората. Ние нямаме кой знае колко много природни източници, които да ни помагат в икономическото развитие, извън нашата прекрасна природа, разбира се. Но ако искаме да бъдем модерна страна, трябва да направим всичко възможно, за да развием човешкия потенциал, защото само на основата на ума на хората, на тяхното развитие в областта на научните изследвания, може да стъпи една съвременна българска държава. Инвестирайте в хората и ги пазете“, посочва акад. Ревалски.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg