Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да поговорим за слона в стаята

Международен форум "Градски неравенства" за градските проблеми на София

Тридневният международен форум "Градски неравенства", организиран от Колектив за обществени интервенции, цели да обогати разбирането за градските проблеми на София. Участват международни и местни градски активисти, политици, архитекти, урбанисти, историци. Те ще обсъждат социалните неравенства в града, неравномерния достъп до общински услуги и жилища, етническата сегрегация и много други.

На фона на обедняваща и обезлюдяваща се България столицата ни расте, тя е най-големият, най-бързо разрастващият се и най-богатият град в страната.

"София не е България“, но София поглъща не само хора – близо 30% от населението на страната, София поглъща и пари. Чуждестранните инвестиции и парите по европейските програми се харчат главно в София, в столицата се стича и така да се каже мозъкът на България или поне онази негова част, която остава в пределите й.

Същевременно тези 30% българи, които живеем тук, виждаме какво се случва: мръсен въздух, задръствания, последен модел лъскави коли, карат по разбитите улици, гигантските строежи доразбиват тротоарите, по които се кипрят луксозни ресторанти и бутици, има болезнено презастрояване, а нови детски градини няма и пр. и пр.

Много европейски градове след пандемията засилиха политиките си в посока споделен град, град за хората, 15-минутен град – достъп до работа, здравеопазване, спорт, култура, без да се налага използване на личен автомобил, достъпен обществен транспорт, София инатливо върви в обратна посока и получаваме още от същото, при това сякаш с удвоена скорост?

Чуйте разговора с двама от организаторите на форума: Росица Кратункова, завършила е право в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и магистратура по европейски въпроси в Института по политически науки в Париж; служител по застъпничество и комуникация към Международната организация "Лекари на света“ за здравните права на българите, един от авторите на доклада "Дом за всеки мисия Не/възможна", и Николай Кърков, доктор по философия на щатския колеж на Ню Йорк "Бингамтън”, преподавател по философия и африканистика в Щатския университет в Кортланд.

Снимки – koi-bg.org
По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32