Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за "Кмета на Стария град" оживяват в книга на Антон Баев

Книгата "Начо On My Mind" е посветена на 100 години от рождението на Атанас Кръстев, по-известен като Начо Културата. Документални записки от интервюта с една от най-забележителните обединяващи фигури в българската култура от втората половина на ХХ век Атанас Кръстев – Начо Културата, правени през 1997 г. и излизали в пловдивския вестник "Марица".

Годишнината ще бъде отбелязана на 17 септември. Без Начо Културата Старият Пловдив можеше вероятно и да се случи, но не по онзи магичен начин, по който се случи. 

Ето какво споделя авторът журналистът Антон Баев: "Тази книга представлява документални записки с мои интервюта с Начо Културата, които са правени и излизаха през 1997 г. в тогавашния пловдивския вестник "Марица". Те са правени документално и излизаха приживе на Начо. Няма нищо допълнено към тях ".

Книгата разказва историята на Старинен Пловдив от учредяването през 50-те години до края на XX век, иска да покаже духа на времето и особено – да оживи фигурата на Начо Културата, наречен приживе "Кмета на Стария град". Безценни за българската култура автори – художници, писатели, актьори, музиканти, са вмъкнати в своето време с автентичността на речта и спомена за самия Начо Културата.

"Благодаря на скулптура Вежди Рашидов и на прекрасната актриса Мария Статулова за застъпничеството за ръкописа. Идеята беше да открехнем малко по-рано вратата към тази годишнина. Трябва да благодаря и на най-добрата наследничка на Старинен Пловдив след Начо Културата, това е Амелия Гешева. Тя ще бъде модератор на срещата и на актрисата Йоана Буковска, която ще прочете откъси от книгата", казва авторът. 

Младите знаят твърде малко за "Бохемата", с която е населен Старият град, благодарение на енергията на тази обединяваща и центрираща сила – Начо Културата. В последните 15 години се направи ужасно много за Старинен Пловдив, но това, което липсва в момента, е паметта. И тази книга се надявам да помогне. 

Другото, което много липсва, да се роди такава фигура, която да стане притегателен център към оживяването. Защото какво значи само къщите, амфитеатрите и базиликите? Новата Бохема да може да припознае този град, но трябва да има някакъв такъв център. Възможно ли е повторение на Начо?", пита се Антон Баев.

Премиерата на книгата "Начо On My Mind" е на 17 юни от 18 ч. в Културния център на Радио Пловдив, Студио 1. 

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

Антон Баев е роден през 1963 година в Пловдив. Завършил е ПУ "Паисий Хилендарски", специализирал е регионална журналистика в САЩ (1994). Поет, писател, литературовед, журналист с издадени 22 книги у нас и в чужбина – поезия, проза, научни монографии, есеистика. Доктор по Българска литература от Института за литература – БАН. Специализирал журналистика в Университета на Айова, САЩ.
Автор е на шест стихосбирки, сред които "Снежни сигнали" (1988), която печели Голямата награда за дебют на "Южна пролет" (1989), "Гърбът на мрака" (1991), "Ездачът, нощта и пустинята (1995), отличена с наградата "Иван Николов", "Разпъване на Одигитрия" (1998), "Целият свят и други апокрифи" (2002) и "Даровете на света. Нови апокрифи" (2004). 
Дебютира в прозата с романа "Американци" (1997), следва книгата с литературно-философски фрагменти "Ноев ковчег. Книга от глоси" (1999) и сборника с къси разкази "Жени и планети" (2005), публикуван и в превод на турски език (2005). Получава отличия от различни конкурси, сред които поетичният конкурс "Магията Любов" (2005). 
Снимка – изд. Коала
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10