Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Похожденията на безпътника" от Стравински в запис от Метрополитън опера

7
Снимка: Ken Howard / Met Opera

Тази събота (18 юни от 20 часа) в оперната вечер на програма "Христо Ботев" със съдействието на Европейския съюз за радио и телевизия ви предлагаме неокласицистичната опера "Похожденията на безпътника" от Игор Стравински. Постановката се е състояла преди една седмица на 11 юни в Метрополитън опера в Ню Йорк под палката на Сусанна Мелки, а в главните роли ще чуете: Том Рейкуел – Бен Блис (тенор), Ан Трулав – Голда Шултц (сопран), Ник Шадоу – Крисчън Ван Хорн (бас-баритон) и Баба Туркинята – Рейан Брайс-Дейвис (мецосопран).


Стравински създава операта "Похожденията на безпътника" по либрето на  Уистън Хю Одън и Честър Калман. То от своя страна било вдъхновено от поредица картини със същото заглавие от английския художник от XVIII век Уйлям Хогарт, които илюстрират упадъка в характера на млад мъж, който постепенно се превръща в женкар и нехранимайко. Стравински вижда картините през 1947 година по време на изложба в Чикаго. Премиерата на операта е през 1951 във Венеция, като в главната роля на безпътника Том Рейкуел се преобразява Робърт Раунсвил, а неговата изоставена любима е представена от Елизабет Шварцкопф. Следват постановки и в Париж, Ню Йорк и Единбург.


Операта представлява кулминация на неокласицистичния период в творчеството на Стравински, по време на който той черпи вдъхновение от композиторите от XVIII век. Особено силно се чувства влиянието на Моцарт, като в произведението присъстват класически по форма арии и ансамбли, разделени от речитативи – много от тях с акомпанимент на клавесин. Подобно на "Дон Жуан" в "Похожденията на безпътника" са балансирани драма и комедия, а всички препратки към стиловете на по-ранни композитори Стравински пречупва през своя характерен хармонически и ритмически език. Интересно е да се спомене, че имената на героите представляват игри на думи – така само по фамилиите им публиката веднага може да разбере какви са основните качества на персонажа. Например Том Рейкуел означава Том Женкаря, Ан Трулав всъщност е Ан Истинската Любов, Ник Шадоу – в превод "Сянката" – е превъплъщение на Дявола, който изкушава главния герой и го повлича по пътя на нехранимайството.


Освен неокласицистичното оперно бижу от Стравински в предаването "На опера в събота" ще прозвучи и запис на концерт на Лондонския симфоничен оркестър с диригент Саймън Ратъл от фестивала Би Би Си Промс. Така в Лондон през 2021 г. са отбелязали 50-ата годишнина от смъртта на композитора, като в програмата са включени Симфонии за духови инструменти, Симфония в До мажор и Симфония в три части.

Снимки: Ken Howard / Met Opera
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50