Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Похожденията на безпътника" от Стравински в запис от Метрополитън опера

7
Снимка: Ken Howard / Met Opera

Тази събота (18 юни от 20 часа) в оперната вечер на програма "Христо Ботев" със съдействието на Европейския съюз за радио и телевизия ви предлагаме неокласицистичната опера "Похожденията на безпътника" от Игор Стравински. Постановката се е състояла преди една седмица на 11 юни в Метрополитън опера в Ню Йорк под палката на Сусанна Мелки, а в главните роли ще чуете: Том Рейкуел – Бен Блис (тенор), Ан Трулав – Голда Шултц (сопран), Ник Шадоу – Крисчън Ван Хорн (бас-баритон) и Баба Туркинята – Рейан Брайс-Дейвис (мецосопран).


Стравински създава операта "Похожденията на безпътника" по либрето на  Уистън Хю Одън и Честър Калман. То от своя страна било вдъхновено от поредица картини със същото заглавие от английския художник от XVIII век Уйлям Хогарт, които илюстрират упадъка в характера на млад мъж, който постепенно се превръща в женкар и нехранимайко. Стравински вижда картините през 1947 година по време на изложба в Чикаго. Премиерата на операта е през 1951 във Венеция, като в главната роля на безпътника Том Рейкуел се преобразява Робърт Раунсвил, а неговата изоставена любима е представена от Елизабет Шварцкопф. Следват постановки и в Париж, Ню Йорк и Единбург.


Операта представлява кулминация на неокласицистичния период в творчеството на Стравински, по време на който той черпи вдъхновение от композиторите от XVIII век. Особено силно се чувства влиянието на Моцарт, като в произведението присъстват класически по форма арии и ансамбли, разделени от речитативи – много от тях с акомпанимент на клавесин. Подобно на "Дон Жуан" в "Похожденията на безпътника" са балансирани драма и комедия, а всички препратки към стиловете на по-ранни композитори Стравински пречупва през своя характерен хармонически и ритмически език. Интересно е да се спомене, че имената на героите представляват игри на думи – така само по фамилиите им публиката веднага може да разбере какви са основните качества на персонажа. Например Том Рейкуел означава Том Женкаря, Ан Трулав всъщност е Ан Истинската Любов, Ник Шадоу – в превод "Сянката" – е превъплъщение на Дявола, който изкушава главния герой и го повлича по пътя на нехранимайството.


Освен неокласицистичното оперно бижу от Стравински в предаването "На опера в събота" ще прозвучи и запис на концерт на Лондонския симфоничен оркестър с диригент Саймън Ратъл от фестивала Би Би Си Промс. Така в Лондон през 2021 г. са отбелязали 50-ата годишнина от смъртта на композитора, като в програмата са включени Симфонии за духови инструменти, Симфония в До мажор и Симфония в три части.

Снимки: Ken Howard / Met Opera
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10