Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Витрините на музеите

Снимка: Диана Попова

В музеите не гледаме витрините. Устремени сме да видим това, което те съдържат. Витрината само го вместява в себе си, отделя го от зрителя, издига го на пиедестал, откроява го като ценност. Забелязваме витрината периферно. И най-вече когато стъклото ни пречи да снимаме важния за нас експонат…


Изложбата "Нови модели" на Ориол Виланова с куратор Десислава Димова, открита в галерия ИСИ-София от 16 юни до 23 юли, превръща самите витрини в експонати. Те са част от продължаващ проект на художника, в случая заети от музеи в София. "Абсолютно празни, без индикация за произход и история, витрините се превръщат в артефакти, сякаш очакващи своята интерпретация, датировка, класифициране и защо не потенциално музеифициране."

За проекта и изложбата разказват Ориол Виланова и Десислава Димова.

Снимки: Диана Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Как растенията могат да станат по-издръжливи и устойчиви?

Устойчиви растения чрез "включване" на гени – науката обяснява

По време на Пловдивския фестивал на науката публиката ще има възможност да се срещне с д-р Емил Вътов – млад учен, който изследва как растенията могат да станат по-издръжливи и устойчиви в условията на бързо променящ се климат. В ефира на предаването "Нашият ден" той разказа повече за това какво означава да "включиш" или "изключиш" ген и защо тези..

обновено на 27.11.25 в 09:24
Калина Бърнева

Тийнейджърът в мен: Калина Бърнева

Запознаваме слушателите на "Тийн Тайм" с едно момиче, което пази българското, но го прави по най-модерния възможен начин! Тя е Калина Бърнева, на 17 години от Варна, ученичка в 11 клас на 1-ва езикова гимназия във Варна. Под ръководството на своя преподавател Нели Димова в школата "История" Калина създава не просто проект, а истински мост между..

публикувано на 27.11.25 в 09:24
Йожен Йонеско

Изкуството в мен: Йожен Йонеско – един от големите световни писатели

Навършиха се 116 години от рождението на Йожен Йонеско. Роденият на 26 ноември в Румъния драматург създава почти цялото си сценично творчество на френски език. Още като ученик в букурещкия лицей "Свети Лазар" Йонеско решава, че ще стане "един от големите световни писатели". Заедно със своите съученици от класа, Серджо и Михаил, той се чувства "равен на..

публикувано на 27.11.25 в 09:17

"Молецът и планината": удивителната история на Морис Уилсън

До 30-те години на ХХ в. никой все още не е покорявал Еверест , най-високият връх в света. Хиляди хора замечтано гледат в този момент към "покрива на света" и следят всяка крачка на скъпите и мащабни държавни експедиции, изпратени да го изследват и покорят. Британският авантюрист, пътешественик и военен ветеран Морис Уилсън е първият човек..

публикувано на 27.11.25 в 08:10

Ло̀но: дебютна изложба на Йоана Ангелова-Тодорова

Дебютната изложба "Ло̀но" на Йоана Ангелова-Тодорова е част от 15-ото есенно издание на Международния фестивал, посветен на хартиеното изкуство – София хартиен арт фест. Тази година творбите на участващите артисти са обединени от темата "Дух и материя" . В изложбата "Ло̀но" керамиката и фотографията се срещат като два първоизточника –..

публикувано на 26.11.25 в 17:35