Има безброй начини да опознаем София. Има и безброй начини да почетем паметта на знаковите личности, оставили следа в градския ни, социален и културен живот. Ако съчетаем двете неща, се получава една приятна обиколка из емблематичните софийски улици, които говорят за живота, навиците и творческия път на конкретната личност. В случая тази на обичания от всички Стефан Данаилов.
Неотдавна по нетрадиционен начин в София започна националната програма по честването на 80-годишния юбилей на Мастъра.
И днес, за втори път, "Ламбо сафари" ще започне от 18 часа в градинката пред Народния театър и ще разходи желаещите из столицата – такава, каквато може да бъде видяна само през живота на софиянеца Стефан Данаилов.
"Виждаме София през един субективен поглед, пречупена през личната биография и съдбата на Стефан Данаилов. Това е много хубав знак, че София може да бъде забелязана през различни ъгли, може да бъде преоткривана“, каза в "Какво се случва“ един от инициаторите на сафарито – журналистът Георги Тошев.
"Ламбо сафари", подобно на събитията, посветени на известни личности и провеждани в световни градове като Стокхолм и Париж, прави опит да разкаже един почти 80-годишен живот през местата, които Данаилов е посещавал, на които се влюбвал, обичал и пресъздавал различни роли. Като градинката "Кристал“ – мястото, на което среща голямата си любов Мария; "Докторската градина“, в която се снимат сцени от първия филм с участието на ученика тогава Стефан Данаилов "Следите остават“ по Павел Вежинов; НАТФИЗ, където Мастъра, както го наричат студентите му, учи и преподава. Гидове в това пътуване през времето и спомените на и за Данаилов са известни негови студенти, които днес са вече утвърдени актьори – като Силвия Лулчева, Дарин Ангелов, Влади Въргала и други. Те представят неговата София и собствената си представа за големия български артист. Така се създава и един колективен образ на Стефан Данаилов.
"Не вярвам, че има бъдеще една нация, която не помни, която не успява да се връща към знакови личности и събития от новата история. В цял свят годишнините или почитта към забележителни творци с всяка изминала година добива огромни мащаби. Тези личности разкриват и разказват историята на една държава и един град“, добавя още Георги Тошев.
В момента той работи върху нова книга за Стефан Данаилов, която през живота на актьора разказва историята на България от 40-те години на миналия век до днес. Според журналиста именно през личната съдба на забележителен артист, творец, общественик и политик, преподавател, какъвто е Стефан Данаилов, започваш да прочиташ и препрочиташ историята на нашата страна по друг, различен начин. Затова е важно да помним и да почитаме тези хора, които и днес са живи чрез нас.
Следващото издание на "Ламбо сафари" ще бъде на 28 юни. То отново ще започне от градинката пред Народния театър в 18 часа.
Събитието, както и цялата юбилейна програма, посветена на 80-годишнината на Стефан Данаилов, се реализира с финансовата подкрепа на Столична община. Партньори са още Българската национална филмотека и Народният театър "Иван Вазов“.
Повече от Георги Тошев чуйте в звуковия файл.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg