Той е диригент на Националния филхармоничен хор и на Младежка филхармония "София". За хорово изкуство като предизвикателство, за силата и любовта при работата с младите таланти и за "високите летви за скачане" в музиката разказва Главният герой в "Нашият ден“ – диригентът Славил Димитров.
След вълнуващата среща с публиката в зала “България“, диригентът споделя: "Направихме с капелата един голям концерт и като времетраене, и като стойност в зала “България“. С него се отбелязаха 100 години от рождението на проф. Александър Райчев и 80 години от рождението на проф. Александър Текелиев. Концертът беше с тяхна музика. Изпълнихме заедно с капелата и детския хор една малка част от техните прекрасни песни".
Мисията"Живеем във време на информация, която непрекъснато е около нас – било по радио, било по телевизия, било по интернет. Отговорността е още по-голяма спрямо високата летва на качеството на хоровете – не само в Европа, но и в целия свят. Но и на новите композиции и хорове, които чуваме, и пътищата, по които се развиват", твърди известният диригент.
Последният мохикан или сам юнак на коня
"Ние имаме детски хорове на световно ниво, което се видя в трите издания на "Детският хор на България“ в София, в Бургас и в Пловдив. Бяхме 14 детски хора. Всяка нация трябва да бъде горда, че ги има", казва маестрото. И допълва "децата, които ходят на хор, са там заради любовта към песента и музиката. Те намират нова общност на сродни души. Това е общността, различна от класа, различна от училището. Тя е различна дори от семейната среда. Тази общност им дава нови пътища занапред в живота".
Музикалното училище
"Музикалното училище е един инкубатор на личности. Един кошер, в който всеки върши огромна работа. Малко хора знаят какво е да изработиш един пасаж, който е една милионна от цялото музикално произведение. И колко повторения и лишения трябват, за да се постигне това. Оркестърът на музикалното училище е един страхотен жив инструмент, който само има нужда от насоки", споделя диригентът Славил Димитров.
Малкият Славил
"Бих казал много неща на малкия Славил, обаче не знам дали ще ме послуша. Той иска да се занимава с други неща, а не да свири. Моята стая беше разделена на две. В една част бяха пианото и нотите, а в другата – макетите на самолетите, които сглобявах", припомня си маестро Димитров.
Ето и пожеланието на маестрото: "Искам да пожелая на всички да сме здрави, защото виждаме колко лошо е да не бъдем здрави, колко неща не се случват и колко неща се връщат назад, и да се обичаме, защото това е много важно".
Славил Димитров е роден в Момчилград. Учи пиано при именитата шуменска педагожка Росица Михайлова в Шумен. През 1995 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” със специалност „Хорово дирижиране” при проф. Крум Максимов, а през 1998 г. и специалност „Оперно и оркестрово дирижиране” при проф. д-р Иван Бакалов, проф. Иван Вульпе и проф. Васил Казанджиев. В периода 1986-1989 г. участва в експерименталния клас по композиция към Държавната Консерватория в Одеса при проф. Георгий Успенски, а от 1991 до 1994 г. учи композиция при акад. Александър Райчев. Носител е на Първа и Голяма награди от радиоконкурса „Братя Стоянови” (1985, 1986), Първа награда на World Children Music Festival в Нагоя -Япония (1988), Голяма награда на Всеросийски конкурс в Одеса (1989), Трета награда от Първия конкурс „Проф. Иван Спасов” в Пловдив (1995). През 2005 г. печели три награди от Петия национален конкурс „Пиеса в неравноделни ритми” (втора, наградата на оркестъра и наградата на публиката). Три пъти е номиниран за награда „World Music” от Международната асоциация по фолклор в Онтарио – Канада.
Гост-диригент е на симфоничните оркестри в България, Сърбия, Турция, Япония. През годините работи с различни състави: диригент на Академичния хор „Ангел Манолов“, София, създател на хор „Симеонис“, Главен художествен ръководител на Ансамбъл „Шумен“, диригент при Държавна филхармония – Шумен, Държавна опера – Русе, Музикално-драматичен театър „К. Кисимов“ – Велико Търново, Държавна опера и балет – Измир, Турция.
От месец юни 2015 г. Славил Димитров е диригент на Националния филхармоничен хор. От 2018 г. е Председател на Българския хоров съюз. Диригент е на Младежка филхармония „София“ към НМУ „Л. Пипков“.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg