Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Славил Димитров: За високите летви за скачане в музиката

Диригентът на НФХ "Светослав Обретенов" - Славил Димитров
Снимка: БНР/Ани Петрова

Той е диригент на Националния филхармоничен хор и на Младежка филхармония "София". За хорово изкуство като предизвикателство, за силата и любовта при работата с младите таланти и за "високите летви за скачане" в музиката разказва Главният герой в "Нашият ден“ – диригентът Славил Димитров. 

След вълнуващата среща с публиката в зала “България“, диригентът споделя: "Направихме с капелата един голям концерт и като времетраене,  и като стойност в зала “България“. С него се отбелязаха 100 години от рождението на проф. Александър Райчев и 80 години от рождението на проф. Александър Текелиев. Концертът беше с тяхна музика. Изпълнихме заедно с капелата и детския хор една малка част от техните прекрасни песни".

Мисията 

"Живеем във време на информация, която непрекъснато е около нас – било по радио, било по телевизия, било по интернет. Отговорността е още по-голяма спрямо високата летва на качеството на хоровете – не само в Европа, но и в целия свят. Но и на новите композиции и хорове, които чуваме, и пътищата, по които се развиват", твърди известният диригент.  

Последният мохикан или сам юнак на коня 

"Ние имаме детски хорове на световно ниво, което се видя в трите издания на "Детският хор на България“ в София, в Бургас и в Пловдив. Бяхме 14 детски хора. Всяка нация трябва да бъде горда, че ги има", казва маестрото. И допълва "децата, които ходят на хор, са там заради любовта към песента и музиката. Те намират нова общност на сродни души. Това е общността, различна от класа, различна от училището. Тя е различна дори от семейната среда. Тази общност им дава нови пътища занапред в живота".

 Музикалното училище 

"Музикалното училище е един инкубатор на личности. Един кошер, в който всеки върши огромна работа. Малко хора знаят какво е да изработиш един пасаж, който е една милионна от цялото музикално произведение. И колко повторения и лишения трябват, за да се постигне това. Оркестърът на музикалното училище е един страхотен жив инструмент, който само има нужда от насоки", споделя диригентът Славил Димитров.

Малкият Славил 

"Бих казал много неща на малкия Славил, обаче не знам дали ще ме послуша. Той иска да се занимава с други неща, а не да свири. Моята стая беше разделена на две. В една част бяха пианото и нотите, а в другата – макетите на самолетите, които сглобявах", припомня си маестро Димитров. 

Посланието 

Ето и пожеланието на маестрото: "Искам да пожелая на всички да сме здрави, защото виждаме колко лошо е да не бъдем здрави, колко неща не се случват и колко неща се връщат назад, и да се обичаме, защото това е много важно".

Славил Димитров е роден в Момчилград. Учи пиано при именитата шуменска педагожка Росица Михайлова в  Шумен. През 1995 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” със специалност „Хорово дирижиране” при проф. Крум Максимов, а през 1998 г. и специалност „Оперно и оркестрово дирижиране” при проф. д-р Иван Бакалов, проф. Иван Вульпе и проф. Васил Казанджиев. В периода 1986-1989 г. участва в експерименталния клас по композиция към Държавната Консерватория в Одеса при проф. Георгий Успенски, а от 1991 до 1994 г. учи композиция при акад. Александър Райчев. Носител е на Първа и Голяма награди от радиоконкурса „Братя Стоянови” (1985, 1986), Първа награда на World Children Music Festival  в Нагоя -Япония (1988), Голяма награда на Всеросийски конкурс в Одеса (1989), Трета награда от Първия конкурс „Проф. Иван Спасов” в Пловдив (1995). През 2005 г. печели три награди от Петия национален конкурс „Пиеса в неравноделни ритми” (втора, наградата на оркестъра и наградата на публиката). Три пъти е номиниран за награда „World Music” от Международната асоциация по фолклор в Онтарио – Канада.

Славил Димитров

Гост-диригент е на симфоничните оркестри в България, Сърбия, Турция, Япония. През годините работи с различни състави: диригент на Академичния хор „Ангел Манолов“, София, създател на хор „Симеонис“, Главен художествен ръководител на Ансамбъл „Шумен“, диригент при Държавна филхармония – Шумен, Държавна опера – Русе, Музикално-драматичен театър „К. Кисимов“ – Велико Търново, Държавна опера и балет – Измир, Турция.

От месец юни 2015 г. Славил Димитров е диригент на Националния филхармоничен хор. От 2018 г. е Председател на Българския хоров съюз. Диригент е на Младежка филхармония „София“ към НМУ „Л. Пипков“.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22