Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Юридическите последици след вота на недоверие – какво казва Конституцията?

Правителство, парламент и президент – възможната работеща конфигурация. 99-ият кабинет падна с вот на недоверие. Това хвърля страната в политически хаос на фона на войната в Украйна и повишаващата се инфлация. Какво се случи през седмицата и какво казва Конституцията на България – от тук нататък накъде? 

Последните събития коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Свети Климент Охридски“, консултант на предаването.

Юридическите последици – какво предвижда Конституцията

"След вота на недоверие – първи успешен в най-новата ни история – се открива възможността да се приложи чл. 99 от Конституцията. Т.е. президентът за започне т.нар. "конституционна рулетка". Тя се изразява в даване на началото на мандата за образуване на правителство. Технологията преминава, първо, през консултации с парламентарно представените групи, проведени в присъствието на президента. Президентът е водещата фигура в този процес." 

Има ли срокове за провеждане на консултациите измежду парламентарните групи преди връчването на проучвателните мандати?

"Такива срокове Конституцията не предвижда и това не следва да се приема като пропуск. Бих го отдал по-скоро на мъдростта на конституционния законодател, тъй като следва президентът да бъде свободен да може чрез консултациите да набере това необходимо бъдещо доверие, което да бъде инвестирано в правителството, че да гарантира на негова устойчивост."

В какви срокове можем да очакваме провеждането на евентуални парламентарни избори?

"За да се стигне до парламентарни избори, освен провеждането на консултации, за които няма срок за продължителност и формат, след това получилият отново за втори път кандидат за министър-председател от втората по големина парламентарна група разполага с едноседмичен срок да предложи проект на правителство. И за трети път без уреден от Конституцията срок президентът трябва да връчи на произволно избрана парламентарно представена група."

Д-р Колев подчерта, че е важна волята на Народното събрание да избере новото правителство. Конституцията дава възможност за още три пъти да се опитат една по една три парламентарни групи в рамките на този парламент да съставят правителство.

Ще има ли все пак правителство, докато е налице сегашната политическа криза? Кога и как ще се прекратят правомощията на сегашното правителство? Формален акт ли е подаването на оставка и какви са очакваните правни последици? Каква е ролята на президента при формирането на правителство и възможно ли е съставяне на правителство в рамките на сегашния парламент. Възможно ли е президентът да забави както опитите за формиране на редовно правителство, така и назначаването на служебно?

По тези и други въпроси – чуйте д-р Орлин Колев от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31