Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира световната инициатива "Месец юли без пластмаса"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За пета година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса“, част от глобалното движение Plastic Free July. Кампанията цели да насърчи хората да ограничат употребата на еднократна пластмаса в ежедневието си и така да спомогнат към борбата със замърсяването с подобни отпадъци.

В рамките на един месец кампанията ни предизвиква да намалим използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, които се нареждат сред основните замърсители на природата през последните години.

“Целта ни е да създаваме една активна гражданска общност с идеята за устойчиво развитие и устойчив живот в Синеморец. Март месец започнахме една инициатива, която се казва “Зелен Синеморец“, насочена към информиране на хората и привличане към използване на торби за пазаруване за многократна употреба. Реализираме работилници за изработка на торби, които подаряваме и раздаваме. До момента сме раздали около 100 такива торби. На 8 юли ще имаме отворена публична прожекция“, разказва в “Нашият ден“ Драгомира Раева, която работи в Читалище “Синева“ в село Синеморец.

“В момента сме обградени от пластмаса и буквално я изяждаме с морските обитатели, които консумираме, тя попада и в нашето тяло. Грубо казано всеки месец поглъщаме аналога на една дебитна карта. Доста пластмаса попада в нашите тела и това е притеснително. Имаме един огромен скок, който не е естествен, и има последствия както върху самата природа, така и върху нас самите“, казва в “Нашият ден“ Стойчо Наков, собственик на зелен бизнес у нас.

“Има промяна, в големите градове в София виждаме все повече магазини, в които може да се пазарува в собствен съд. За съжаление продължаваме да виждаме всеки ден хора с пластмасови и картонени чаши“, казва в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова, природозащитник от екологично сдружение “За Земята".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00