Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Победители с кауза

Ученици и студенти спечелиха награди от Академия за иновации 2022 с продукти, предлагащи работещи решения на реални проблеми

Денис Иванов, Димитър Костадинов и Виктор Неделчев (отляво надясно)
Снимка: Ани Петрова

Приложение за дигитализиране на учебното съдържание, направено от ученици за ученици спечели конкурса Академия за иновации 2022.

За първи път от 9 години конкурсът се печелели от ученици. Отборът leARn: Виктор Неделчев, Димитър Костадинов и Огнян Траянов от Първа английска езикова гимназия и Американския колеж спечелиха с проекта си, който използва добавена реалност (augmented reality), за да изясни на децата какво и защо учат.

До началото на учебната година 5 училища ще използват приложението на leARn, а амбицията им е то да е на разположение във всички училища в страната и да се ползва за облекчение и надграждане на учебния процес.

Триото има още два продукта, облекчаващи работата на учениците: речник на архаичните думи, който се задейства, когато телефонът се постави над съответното понятие в книгата и друг, създаден за децата на живеещите в чужбина българи.

Друг продукт, адресиран към проблема с мръсния въздух, спечели втора награда от конкурса. Отбор Vodoraslo: Денис Иванов и Ванеса Филипова създадоха направи-си-сам биореактор за пречистване на въздуха в класни стаи, болници, офис помещения.

Устройството стимулира фотосинтеза, използвайки микроводорасли. През септември те подариха 100 от първите реактори на различни училища и имаха възможност да се уверят в полезността му: "Едно дете ми зададе около 30 въпроса за 10 минути. Кога едно дете би задало 30 въпроса в час по биология – разказва Денис – и си казах, че има смисъл."

Отбор Vodoraslo работи върху напасването на реактора за различни по тип и площ помещение.

Stolichna H2O е другият проект на екипа: дигитална и актуална карта с чешмите на София и мрежа от места, където вода може да се налива безплатно като така и ще се намали използването на пластмасовите бутилки.




От над 100 участници в Академия за иновации 2022, която се провежда за 9-та поредна година, бяха сформирани 20 отбора. От тях 17 бяха допуснати до менторите в първия ден, а 8 бяха допуснати до финала и бяха представени пред журито на конкурса. В журито участват водещи представители на академичната общност, публичния сектор и бизнеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 арх. Георг Винтген и арх. Стоян Тодоров (вдясно)

Ролята на архитекта е да бъде диригент на процеса на създаване на сградата

Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена среда бе темата на провелата се международна конференция у нас, организирана от Алианса за висока строителна култура. Жизнената среда на човека оказва мощно влияние при формиране, развитие и съществуване както на отделния индивид, така и на обществото. Качеството ѝ оказва пряко..

публикувано на 09.05.24 в 18:30
Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.

Мистификациите – литературни и не само

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание. 150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с..

публикувано на 08.05.24 в 17:46

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52