Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победители с кауза

Ученици и студенти спечелиха награди от Академия за иновации 2022 с продукти, предлагащи работещи решения на реални проблеми

Денис Иванов, Димитър Костадинов и Виктор Неделчев (отляво надясно)
Снимка: Ани Петрова

Приложение за дигитализиране на учебното съдържание, направено от ученици за ученици спечели конкурса Академия за иновации 2022.

За първи път от 9 години конкурсът се печелели от ученици. Отборът leARn: Виктор Неделчев, Димитър Костадинов и Огнян Траянов от Първа английска езикова гимназия и Американския колеж спечелиха с проекта си, който използва добавена реалност (augmented reality), за да изясни на децата какво и защо учат.

До началото на учебната година 5 училища ще използват приложението на leARn, а амбицията им е то да е на разположение във всички училища в страната и да се ползва за облекчение и надграждане на учебния процес.

Триото има още два продукта, облекчаващи работата на учениците: речник на архаичните думи, който се задейства, когато телефонът се постави над съответното понятие в книгата и друг, създаден за децата на живеещите в чужбина българи.

Друг продукт, адресиран към проблема с мръсния въздух, спечели втора награда от конкурса. Отбор Vodoraslo: Денис Иванов и Ванеса Филипова създадоха направи-си-сам биореактор за пречистване на въздуха в класни стаи, болници, офис помещения.

Устройството стимулира фотосинтеза, използвайки микроводорасли. През септември те подариха 100 от първите реактори на различни училища и имаха възможност да се уверят в полезността му: "Едно дете ми зададе около 30 въпроса за 10 минути. Кога едно дете би задало 30 въпроса в час по биология – разказва Денис – и си казах, че има смисъл."

Отбор Vodoraslo работи върху напасването на реактора за различни по тип и площ помещение.

Stolichna H2O е другият проект на екипа: дигитална и актуална карта с чешмите на София и мрежа от места, където вода може да се налива безплатно като така и ще се намали използването на пластмасовите бутилки.




От над 100 участници в Академия за иновации 2022, която се провежда за 9-та поредна година, бяха сформирани 20 отбора. От тях 17 бяха допуснати до менторите в първия ден, а 8 бяха допуснати до финала и бяха представени пред журито на конкурса. В журито участват водещи представители на академичната общност, публичния сектор и бизнеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48