Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военноисторическият музей отбелязва 106-годишнина с изложба на непоказвани бижута

Снимка: БГНЕС

На 4 юни през 1916 г. е основан Националният военноисторически музей. Той е държавен музей, който от създаването си до днес е структура на Министерство на отбраната (респективно Министерство на войната и Министерство на народната отбрана).

Музеят издирва, съхранява, научно обработва и популяризира културни ценности, свързани с националната и европейска военна история.  За своето вековно присъствие в културноисторическото пространство в неговите фондове са съхранени и проучени повече от 1 000 000 културни ценности, свидетели на българската и европейска военна история.


“106 години са достатъчно време, за да може една институция да индивидуализира своя облик. “, казва в “Нашият ден“ доц. Соня Пенкова, директор на музея и допълва:

“За един музей в днешно време е много важно да намери онзи удачен език на комуникация със своята публика. Най-вече първо да диференцира коя е основната му публика и коя е публиката, към която той има пристрастие и смята, че там трябва да заложи. Музеите трябва да се стремим и да говорим на езика на днешното младо поколение.“

Доц. Соня Пенкова
“За да направим по-сериозен прочита на българската история, е важно да накараме хората да се замислят и да усещат преживяното по-осезаемо. Да ги накараме сами да търсят информация за онова, което ние само загатваме в експозициите си. Нашето присъствие в онлайн пространството е изключително важно, защото не знаем какви са предизвикателствата в бъдеще пред нас. Колкото по-активно дигитализираме своя фонд, и колкото по-сериозно създаваме дигитални инструменти и за онлайн, освен за физическото си присъствие, толкова повече ще разширим своите шансове, за да бъдем близко до публиката.“

“Отбелязваме рождения ден на музея тази година с изложба.  В нея се стремим да покажем колко още неразкрити тайни крие той. Това е институция,  за която често казваме, че има повече от милион експонати. Това е един Музей, който тепърва има да разказва много истории“, допълва още доц. Пенкова.


Изложбата е създадена по повод 106-ата годишнина на Музея, тя представя една неизвестна и много любопитна част от неговия милионен фонд – колекцията с ценни бижута, повечето от които бяха показани пред публика за първи път.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47