Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НГДЕК е първата "Млада метафора" сред софийските училища

Снимка: Столична библиотека

Първият шампионат по поезия на софийските училища "Млада метафора" излъчи своя победител. На площад "Славейков", пред централния вход на Столична библиотека, която е и организатор на състезанието, в пряк поетичен двубой се изправиха отборите на Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ" с ръководител Ивана Танушева и Частна немска гимназия "Ерих Кестнер" с ръководител Калоян Христов. Арбитри на двубоя бяха литературният критик проф. Михаил Неделчев и поетите Георги Господинов и Иван Ланджев. След три оспорвани кръга на първо място те отличиха учениците от НГДЕК.

Празникът на младата поезия се реализира в сътрудничество с Регионалното управление на образованието в София и с финансовата подкрепа на Програма "Култура" на Столична община. Той беше последният етап от провелия се в рамките на няколко месеца проект. Финалният двубой на "Млада метафора" е следствие на работилници по творческо писане с поета Бойко Ламбовски, по сценично представяне на текстове с актьора Стефан А. Щерев, както и по съчетаване на поезия и музика с актьора, музикант и поет Стефан Вълдобрев. В ролята на арбитри на предишните срещи са били Мирела Иванова, Кристин Димитрова, Аксиния Михайлова, проф. Пламен Дойнов и доц. Йордан Ефтимов.

Целта на проекта е да повиши желанието за развитие и творчество у децата, да изгради читателските им навици и да ги направи част от културния живот на София. Всички отбори, включили се в шампионата, получиха книги с автографи от членовете на журито, парични награди и почетни грамоти за участие. Предстои да бъде издаден и сборник с най-добрите стихове на младите поети.

Именно те имаха думата в "Артефир". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05