Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Homo technicus vs Homo sapiens" – фотографска изложба на Цветелина Димитрова

Homo sapiens, наричан също разумен човек, е вид едър бозайник, отличаващ се с желанието си да разбира и влияе на света около себе си. В търсене на усъвършенстването си развива усет за красота, естетика и желание за себеизява, което води до културни нововъведения като изкуство, литература и музика. Изчезва в началото на XX век, тъй като еволюционно се появява следващият вид – Homo technicus. След появата на новия човек започва развитието на технологиите, дигитални устройства, изкуствен интелект, социалните приложения и други.

Homo technicus vs Homo sapiens е фотографски проект, ново допълнение към вече съществуващия проект Homo technicus. Целта е проектът да се развива, тъй като може да се създадат много теми за размисъл в тази насока, а именно – човекът и технологиите. Новото разширение e представяне на класически картини и налагането на частите от проекта Homo technicus върху тях. Така се създава една съпоставка между човека от миналото (Homo Sapiens) и човека от настоящето/бъдещето (Homo technicus). Персонажите от картините са Homo sapiens от миналото, а същевременно новият човек Homo technicus е добавен като компютърни части. Някои от тях са: око, ухо, мозък, сърце, черен дроб, бял дроб, щитовидна жлеза и др. Тези части вече съществуват и са част от проекта Homo technicus.

Изложбата се открива на 5 юли от 17:00-20:30 в [a] cube галерия за съвременно изкуство 

На 7 юли 2022 г. от 17:00ч. има събитие за деца, на което те ще се запознаят отблизо коя част от компютърните е добавена към съответните картини. Каква функция изпълнява в компютърната машина и къде точно се намира? Децата ще научат и повече за историята на реалните класически произведения на известни творци. Ще отговорим и на въпроса защо точно тези части са съпоставени с органите от човешкото тяло. Събитието ще се осъществи с помощта на Академия “Никола Тесла”.

Чуйте разговора с Цветелина Димитрова в звуковия файл.

Снимки – [a] cube галерия за съвременно изкуство

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28