Градската художествена галерия в град Пловдив в две от своите експозиционни пространства, галерия "Капана" и Залите за временни експозиции до 11 юли, е домакин на второто издание на Международния младежки фестивал на акварела. Инициатор и организатор на това уникално в света на акварелистите международно събитие е фондация "Международно акварелно общество – България" с президент художничката Селма Тодорова. Фестивалът се провежда на всеки три години и дава възможност за изява на млади творци в областта на акварела от цял свят. В рамките на конкурсната програма на тазгодишното издание са селектирани 130 акварелни работи на 120 млади автори от 20 държави.
Фестивалните дни бяха открити на 7 юли с чуждестранна изложба и официална церемония в галерия "Капана", на която авторитетното международно жури, съставено от световно утвърдени майстори на акварела, връчи 16 награди на най-добрите от всичките 34 номинирани за отличия участници.
До 26 юли пловдивчани и гости на града ще имат възможност не само да видят отблизо в галерия "Капана" акварелните платна на млади автори от цял свят, но и да се насладят на творбите на едни от най-добрите и любими на публиката български акварелисти, представени в съпътстващата фестивала изложба "Майстори на акварела в България", която се открива тази вечер в Залите за временни експозиции на пловдивската Градска художествена галерия.
За участниците във второто издание на Международния младежки фестивал на акварела, за изложбите и какво още предстои през фестивалните дни Краси Шопова разговаря с художничката Селма Тодорова – куратор на авторитетния международен форум и президент на фондация "Международно акварелно общество – България".
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg