Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раницата на НАСА, епично технологично постижение

Снимка: NASA/Michael Zanetti

Когато мислим за НАСА, едва ли си ги представяме като дизайнери на раници (макар че, ако съдим от модата на тениските и суичърите с тяхното лого, можем да заподозрем, че основно с моден дизайн се занимават). Но живеем във времето на умните вещи – телефоните ни побират хиляди библиотеки, прахосмукачките-роботи имат повече изчислителна мощ от първите уреди на "Аполо", тъй че и раниците не правят изключение.

Раницата на НАСА е проектирана така, че да помага на астронавтите в техните пилотирани мисии до Луната.

Луната не е приятно място да се загубиш и затова раниците от ново поколение ще картират повърхността ѝ, създавайки карти с безпрецедентна разделителна способност с каквито още не разполагаме. Раницата се нарича KNaCK (Kinematic Navigational and Cartography Knapsack) и е снабдена с последната версия на скенера LIDAR, който използва лазерен лъч, за да сканира пространството. Събраните данни ще служат не само за навигация, а и за научни цели, а в бъдеще и за гарантиране на безопасността на хората и роувърите.

На Луната GPS няма, тя е доста враждебна и еднородна среда и е доста важно за човека или апаратът да знае къде се намира, къде е точката, до която трябва да стигне; колко път е изминал и колко остава.

От НАСА вече са тествали технологията във вулканичен кратер в края на 2021 г. И сега две частни компании трябва да довършат прототипа. В момента раницата KNaCK тежи 18 кг., горе-долу колкото тази на третокласник в родната образователна система, но там постоянно се влагат усилия теглото още да намалее.

Чуйте още малко по тази любопитна тема от Никола Кереков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48