Книгата "Мимолетно прелестни сме на земята" на виетнамския автор Оушън Вонг е писмо от един син до майка му, която не може да чете. Написано, когато разказвачът е близо до трийсетата си годишнина, то разкрива семейната история, започнала много преди той да се роди. История, чийто корени са в далечния Виетнам и отваря врата към части от живота му, за които майка му никога не е знаела.
Едновременно свидетел на тежката, но безусловна любов между една самотна майка и нейния син, книгата е честен поглед върху наболели въпроси за западното общество като раса, класа и мъжественост. Задаването на тези въпроси е потопено в пристрастяване, насилие и травма, но и подкрепено от състрадание и нежност. Книгата е финалист за National Book Award и е номинирана за наградите на Goodreads в категории "Най-добър роман" и "Най-добър дебют" за 2019 г., разказва Флора Велчева, комуникационен специалист на издателството в България:
"Самият роман е написан в епистоларен стил и до голяма степен фигурата на автора и главния герой се припокриват. Този невъзможен разговор прави разказът на главния герой толкова открит и честен. Отношенията между майка и син са изключително сложни. В ранна детска възраст отношенията са свързвани с насилие дори, последиците на Виетнамската война са причина майката да бъде толкова неразбираща. Вуонг с този роман показва, че любовта изисква сила и смелост, за да бъде приета, такава каквото е. Коментирани са раса, класа, мъжественост, приемане на различните, фокусира се върху училищен тормоз, алкохолни зависимости."
Оушън Вонг пише "човешкото око е най самотното божие творение. Как толкова много от света минава през зеницата и въпреки това, тя не задържа нищо". Оушън Вонг говори и за силата на споделените думи и за заличаващата тишина на мълчанието.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg