Книгата "Мимолетно прелестни сме на земята" на виетнамския автор Оушън Вонг е писмо от един син до майка му, която не може да чете. Написано, когато разказвачът е близо до трийсетата си годишнина, то разкрива семейната история, започнала много преди той да се роди. История, чийто корени са в далечния Виетнам и отваря врата към части от живота му, за които майка му никога не е знаела.
Едновременно свидетел на тежката, но безусловна любов между една самотна майка и нейния син, книгата е честен поглед върху наболели въпроси за западното общество като раса, класа и мъжественост. Задаването на тези въпроси е потопено в пристрастяване, насилие и травма, но и подкрепено от състрадание и нежност. Книгата е финалист за National Book Award и е номинирана за наградите на Goodreads в категории "Най-добър роман" и "Най-добър дебют" за 2019 г., разказва Флора Велчева, комуникационен специалист на издателството в България:
"Самият роман е написан в епистоларен стил и до голяма степен фигурата на автора и главния герой се припокриват. Този невъзможен разговор прави разказът на главния герой толкова открит и честен. Отношенията между майка и син са изключително сложни. В ранна детска възраст отношенията са свързвани с насилие дори, последиците на Виетнамската война са причина майката да бъде толкова неразбираща. Вуонг с този роман показва, че любовта изисква сила и смелост, за да бъде приета, такава каквото е. Коментирани са раса, класа, мъжественост, приемане на различните, фокусира се върху училищен тормоз, алкохолни зависимости."
Оушън Вонг пише "човешкото око е най самотното божие творение. Как толкова много от света минава през зеницата и въпреки това, тя не задържа нищо". Оушън Вонг говори и за силата на споделените думи и за заличаващата тишина на мълчанието.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg