Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пленер "Слънчев бряг 2022"

4
Снимка: ФС на Мария Златанова

Наскоро приключи пленерът "Слънчев бряг 2022". За пети пореден път художници опъват своите платна под открито небе, на морския бряг, за да споделят впечатления от красотите на природата и да ги отразят в картините, които създават. В този пленер се включват седем творци от България и една представителка от Турция. Инициатор и организатор на тази творческа среща е художникът Симеон Панайотов. С него и с Мария Златанова – една от участничките в пленера "Слънчев бряг 2022" – разговаряхме в предаването за резултатите от тази среща.

Мария Златанова в студиото на програма „Христо Ботев“
За Мария Златанова художественият език е интернационален език. "И до голяма степен картините си избират притежателите. Един човек, когато види нещо, което му харесва, то остава там – вътре в него."

Симеон Панайотов в студиото на програма „Христо Ботев“
"Когато съм в ателието, някак нещата идват понякога подсъзнателно… Винаги съм си мислил, че като че ли има едни вибрации, една честота, чрез която човек възприема енергията, която е била натрупана при предишните поколения." Това сподели Симеон Панайотов за своите лични преживявания, изправен пред платното на поредната си картина.

Снимки: Божидар Любенов, Мария Златанова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Чичанова – българката, която покори испанския фестивал "Las Fallas"

Испанският фестивал "Las Fallas" е симфония от цветове, изкуство и веселие. Празникът на пролетта във Валенсия олицетворява душата на испанците и е част от списъка на световното нематериално културно изкуство на ЮНЕСКО. Основна атракция на фестивала са традиционните гигантски фигури, наречени "фаи".  Те носят настроение, като шестват из града, а..

публикувано на 20.05.24 в 10:25
Влади Въргала (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Влади Въргала – актьор, режисьор, сценарист и художник

Владислав Карамфилов или както е известен – Влади ОоооВъргала, е завършил  НАТФИЗ  със специалност " Актьорско майсторство " за драматичен театър в класа на проф.  Стефан Данаилов  през 1992 година. В началото на 90-те години се присъединява към екипа на студентското предаване " Ку-ку " и започва да прави първите комедийни скечове в него.  Един от..

публикувано на 20.05.24 в 10:10

Графикът Петър Лазаров – тук и сега с изложбата "Графика"

Петър Лазаров представя в софийската галерия "Графикарт" самостоятелната изложба "Графика"  – изящна комбинация между китайски графични методи и традиции в българската графика. Близо 20 години българският график живее и твори в Китай и се смята за изключителен майстор на дърворезбата. Петър Лазаров е художник и преподавател в областта на..

публикувано на 20.05.24 в 10:03

Вълната – уют превърнат в изкуство

Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна. Мотивацията ѝ..

публикувано на 20.05.24 в 09:34

Изповедта на писателя Светлозар Стоянов в романа му "Градът на Божията мъдрост"

Десет години след премиерата на последната му книга "Гравюра от белези" писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман "Градът на Божията мъдрост", съдържа неговите лични признания за годините от пристигането му в София и първите опити да се наложи в културните среди до разочарованието и горчивината,..

публикувано на 19.05.24 в 13:50