"Жар театър" е една от водещите съвременни български формации за невербален театър и пантомима. Една от малкото български театрални компании, експериментиращи и работещи активно в сферата на театъра на открито и специализирана в сферата на огнения театър и танца с огън. Театърът е създаден през периода 1993-1994 от Елена Пап и Пламен Радев.
В "Нашият ден" Елена Пап споделя: "Търсим отвсякъде "културни въгленчета“ и жар. Събираме от всичките места, където ходим. Това дава основа на това, което правим в "Жар театър". Постепенно от пантомимата стигнахме до огъня, който първоначално беше вътрешният огън, след това се трансформира във външен огън. Започнахме да работим с огън, който разпали голяма любов към външния театър на открито. Ние обичаме да работим много с огън и да играем в места, които имат археологическа стойност".
Названието на творческата лаборатория идва от "вътрешната жар“. За да работим, хората трябва да имат тази жар, която те кара да го правиш, допълва Пламен Радев.
Интересен е процесът, през който преминава подготовката на едно "огнено представление“. "Жар театър" разполагат със сцена за репетиции, която е разположена в Ябланица. За да укротиш огъня и да го превърнеш в театър, се изисква майсторство.
"Тръгваме от някаква идея, която ни пали, и нещо, което усещаме, че има какво да освети наоколо, какво да стопли наоколо. Това, което бихме направили, то ще бъде адекватно и хармонично, но с времето, в което живеем, и нещата, които се случват“, казва Елена Пап.
"Пантомимата и огънят са по-абстрактни изразни средства. Те са много подходящи за изразяване на по-философски и по-абстрактни идеи и мисли. И по този начин те пътуват до съзнанието и до сърцата на зрителите. Огнените картини, огнените кукли са новата страст на екипа на огнения театър.
Когато актьорите сами изработят това, с което са на сцената, костюм или реквизит, кукла или маска имат съвсем друго отношение, което става част от тях. И на сцената това си личи", твърди Пламен Радев.
На 12 юли в парк "Заимов“ от 17 ч. ще бъде представен спектакълът "Завръщането на цветята“. Той е изграден по древна австралийска легенда с големи площадни кукли и разказва за взаимовръзката с природата.
Целия разговор с Елена Пап и Пламен Радев можете да чуете в звуковия файл.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg