Сътрудничеството между БНР и Държавния културен институт към министъра на външните работи е отдавна, а сега връзката става все по-близка. На 12 юли Националното радио и Държавният културен институт формализираха своето сътрудничество в един договор.
Миналата година Държавният културен институт към министъра на външните работи беше приет за пълноправен член на европейската мрежа на културните институти EUNIC (European Union National Institutes for Culture).
За предстоящото стратегическо медийно партньорство в областта на културата, разказва в "Артефир" Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи:
"Партньорството ни с БНР е изключително важно, защото то ще даде възможност за популяризиране на нашата дейност и това е естествен ход от годишната ни програма, в която бяхме заложили да разширим нашето взаимодействие. Уверени сме, че не само текущите проекти, но и такива, които са с по-широк мащаб (национален и международен) ще могат да достигат до вашите слушатели, защото реализираме важни международни проекти."
Генералният директор на БНР Милен Митев заяви:
"БНР, като обществена медия, от една страна, има задачата да подкрепя българската култура и изкуство, а от друга, има ангажименти към нашите сънародници в чужбина. И двете неща могат да бъдат изпълнени чрез това партньорство, чрез програмите на Националното радио и присъствието ни в дигиталното пространство, чрез нашите интернет страници, чрез новите ни медийни продукти. Ситуацията, в която работим, с ограничен финансов ресурс, партньорствата ни с другите институции са още по-важни."
БНР ще си партнира с Държавния институт, като подкрепя техните инициативи и реализираме съвместни инициативи с тяхна помощ, да достигаме до общностите ни в чужбина. БНР ще се опита чрез своите програми – чрез журналистите, чрез културните специалисти да направи нещо повече. Как ще помогне за това Държавният културен институт, обяснява Снежана Йовева-Димитрова:
"Държавният културен институт към министъра на външните работи е структура в полза и помощ на българските дипломатически мисии по света и в този смисъл нашите продукти са насочени не единствено и само към нашите сънародници по света, но и към чуждестранната аудитория. Уверена съм, че културните продукти – дали става въпрос за виртуални изложби или филмови презентации, които с наша подкрепа предлагаме на дипломатическите ни мисии да участват в различни европейски и международни филмови фестивали, тези хубави новини ще достигат и до вашите слушатели през чуждоезичните страници на БНР, което е изключителна възможност за нас."
Снежана Йовева-Димитрова даде за пример предстоящия важен проект "Дипломация и изкуство" II част по повод Деня на българската дипломация (19 юли) в Сараево и подчерта, че "когато заедно, с партньори и съмишленици, вървим в посока да популяризираме българските култура, традиции и наследство, имаме резултати и успехи".
Директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи изрази своето очакване за ползотворно взаимодействие от страна на екипа на БНР във връзка с проекта с Дипломатическия институт в Норвегия, подкрепен от Норвежкия фонд, посветен на стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на европейското наследство.
Снежана Йовева-Димитрова коментира и предстоящата българо-швейцарска изложба "Видимо и невидимо", която се открива в галерия "Мисията" на 14 юли. Тя сподели и други планове, съвместно с БНР, за изложби и за виртуални музикални поздрави, като даде примери и за предишни, и за предстоящи успешни прояви.
Директорът на Държавния културен институт обобщи: "Културата и изкуството са онзи пристан, който може да ни избави от сивата битност и лошите помисли. В нашите дейности се опитваме да бъдем позитивни. Имаме широка международна дейност, а от 1 година сме членове на Европейската мрежа на културните институти EUNIC. Това е пътят – с партньорство в една посока."
Чуйте целия разговор със Снежана Йовева-Димитрова в звуковия файл.
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg