Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емилия Вачева:

Какво знаем или не знаем за змиите?

Снимка: Антон Соколов

Има ли нашествие на змии в големите населени места? Какво да правим при среща с влечугите по време на лятната си почивка или поход в планината? Кои са "опасните" видове, за които трябва да внимаваме, и как да процедираме при ухапвания? 

"Змиите, които се срещат в Европа и в България, не представляват риск за живота на хората. Те просто са част от екосистемата. За нас е странно как те изглеждат, защото нямат крайници. Но същевременно се движат много бързо и са успешни хищници. Може би нашият мозък не ги възприема като нещо естествено", коментира в "Нашият ден" д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН.

Змиите обикновено не атакуват, ако не се чувстват застрашени. Повечето сблъсъци се случват, когато змиите се чувстват притиснати или заплашени, или когато хората случайно ги настъпят. "Хората, които живеят в градовете, имат някаква осведоменост за това как трябва да реагираме, че не бива да ги убиваме, че може просто да бъдат прогонени или уловени от някой, който не се притеснява да го направи", допълва д-р Вачева.

Херпетолозите обясняват специфични разлики между отровните и неотровните змии. Някои от разликите, които трябва да се знаят, че неотровните змии имат кръгли зеници, докато отровните – продълговати. "В градска среда най-често могат да бъдат видени водните змии или смокообразни, като те са абсолютно безобидни за хората", казва д-р Вачева.

Пепелянката и усойницата са видовете, които можем да срещнем в планината. Те имат характерна шарка на гърба, която минава през цялото тяло. В допълнение този вид змии са къси с дължина около 1 метър. При ухапване от отровна змия трябва задължително да се потърси медицинска помощ.

Малките деца не се плашат от змиите, те ги възприемат като другите животни. Обикновено подхождат много по-мъдро към тях. “В момента провеждаме едно такова обучение на деца в село Влахи. При всички деца реакцията е на огромен интерес, нулев страх“, споделя д-р Вачева.

Целия разговор с д-р Емилия Вачева можете да чуете в звуковия файл.

Анкетата на редактора Валери Леков можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00