Философията, като форма на духовно усвояване на действителността, четем в новата книга на проф. Цочо Бояджиев "Кратка история на античната философия". Тя се разпростира до епохата на елинизма и се базира на лекциите по история на античната философия, които проф. Цочо Бояджиев преподава на своите студенти в продължение на повече от двайсет години във Философския факултет на СУ.
Книгата учебник има за цел да предостави онзи минимум знания за Античността, който всеки занимаващ се, а защо не и интересуващ се от философия въобще, трябва да притежава.
Историята в книгата започва от възникването на философията в Древна Гърция, където, макар да не се отричат митологичните ѝ корени, се преминава отвъд тях; говори се за понятието "природа" и началото, от което е произлязло всичко съществуващо; върви се през различните школи – милетска, питагорейска, елейска, тази на младите натурфилософи, сократическите школи, където силно застъпени са Платон и душата като възглед за познанието и Аристотел и систематиката на знанието; и стига до философията през епохата на елинизма и школите на стоицизма и скептицизма.
"Ние разполагаме, по мое знание, с две истории на античната философия – едната е на проф. Ради Радев, а другата е преводна. Но ми се стори, че бих могъл да представя тези материали, които съдържат и мои лични виждания върху отделните школи или отделните автори. Стори ми се, че е хубаво да остане някакъв знак от тези преподавани в продължение на двайсетина година лекции", каза в "Артефир" проф. Цочо Бояджиев.
В звуковия файл той говори за:
• въпроса за началото и за това какво представляват нещата по своята действителна същност;
• заниманията с философията на миналото и с неговата културна история, където най-голяма полза има осмислянето на събитията, които са много различни от тези в съвременността и които дават възможност да достигнем известна дистанция на другостта по отношение на нещата, които смятаме за саморазбиращи се, и така да погледнем към основанията на нашия живот;
• адекватното разбиране за времето и за миналото не като нещо потънало в небитието, а като присъствие, което конструира нашето настояще;
• отговорността да превеждаш фрагменти от ранногръцките философи.
Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..
Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..
Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..
В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..
Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg