Българските гимназисти спечелиха 5 медала от най-престижния турнир за годината по физика в света. Учениците ни се конкурираха с 368 състезатели от 76 държави и завоюваха златено, сребърно и 3 бронзови отличия от Международната олимпиада по физика.
Успехът идва след двете години онлайн обучение и нулевата 2020 за международната олимпиада (МОФ), българските ученици постигнаха най-доброто представяне на България от самото основаване на МОФ през 1967 г.
52-то издание на олимпиадата се проведе в два кръга онлайн с домакин Швейцария. Домакин на провеждането в България беше Физическият университет на СУ.
Златното отличие завоюва Александър Проданов (12 клас, ППМГ Казанлък). Сребро получи Маргулан Исмолдаев (11 клас, МГ Варна), а бронзовите отличия спечелиха Явор Йорданов (12 клас, НПМГ), Александър Русев (12 клас, ПЕГ Варна) и Виктор Михайлов (11 клас, СМГ). Ръководители на отбора бяха проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ.
Някак сме приели за даденост, когато български ученици участват в олимпиади по математика или природни науки да се връщат окичени с медали, но зад техните постижения, разбира се, стоят усилията както на самите деца, така и на техните ръководители.
Олимпийският принцип, така както е замислен от Пиер дьо Кубертен, насърчава широкото участие и масовия спорт, които да дадат тласък и на елитния. У нас като че ли както и в спорта, така и в науката, става въпрос за изключително високи индивидуални постижения, които не корелират с масовото ниво.
Оценяваме обаче традиционно високото представяне на България. Досега (от 1967 г.) отборите по физика на България са спечелили общо 132 медала: 15 златни, 43 сребърни, 74 бронзови, както и 61 почетни грамоти.
Чуйте разговора с проф. дфн. Мирослав Абрашев, един от преподавателите, които подготвят българските ученици по физика за международните състезания. Самият той е олимпиец, Хумболтов стипендиант, учен с високи наукометрични показатели. Проф. Абрашев е възпитаник на русенската математическа гимназия, негова учителка е била Руска Драгнева, създателка на първата у нас специализирана школа за подготовка на ученици за националните и международни олимпиади по физика.
Научните интереси на проф. Абрашев са в областта на физиката на кондензираната материя, оптиката и спектроскопията.
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg