Единствената българска, участвала на ежегоден голям фестивал на изкуствата – в град Фрум, Южна Англия, е художничката и писателка – Диляна Николова. Във форума се включват художници от различни сфери, като творбите им са изложени рамките на 10 дни. Целта е да представи художници в техните ателиета и това, което е най-значимо за авторите през годините на тяхната работа. Диляна Николова участва със своите философски рисунки с техниката на акрил и живопис. Отличителна черта в творчеството на Диляна е, че тя не търси в карикатурата решение на битовите и злободневни проблеми на ежедневието, а я превръща във философска рисунка, споделя Диляна Николова:
"Участвам вече 8-а година. Получава се нещо като традиция, има един много ползотворен обмен. Самият фестивал се казва "Open Art". Най-ценен е контактът с посетителите, които се интересуват от различни детайли. Някои хора наистина идват всяка година. Философските рисунки са характерни с това, което вълнува всеки един човек, независимо от неговия социален статус и положение, вечните въпроси – кой съм аз и какво правя с живота си, това непрестанно търсене, което има всеки от нас, извървяването на пътя – там е смисълът, в самото му вървене. Представям малкия, изнемощелия, страдащия човек."
Градът Фрум е много живописен, известен с традиция в сферата на изкуствата, с много ателиета. Фестивалът е от най-големите събития през лятото. Важна е и близостта му с Гластънбъри. Там се организира един от най-големите музикални фестивали в света.
Творческият път на Диляна започва рано – още със завършване на гимназията открива своя първа самостоятелна изложба и същата година е удостоена с наградата "Най-добра жена карикатурист". Дълго време живее и твори в Англия. Като писател, наскоро издаде и сборник с разкази – "Облаците се разотиват последни". Диляна е автор и на няколко сценария за анимационни и документални филми. Предстоят две изложби в края на месец август в Солсбъри и още една през септември.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg