Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шпионски мрежи и завери

Снимка: Pixabay

С изгонването на 70-те служители в Посолството на Руската федерация в България неочаквано прожекторите осветиха може би едно от най-закътаните пространства на политическата дейност – това на шпионите.

Шпиони е имало винаги, още в древен Египет фараон Рамзес II праща съгледвачи, за да установят къде са противниците му хети с предводител Муватали преди битката при Кадеш. И все така през вековете – шпионите са важна част от политическата и дипломатическата игра.

Неслучайно се вдигна такъв вой, когато бяха напъдени руснаците, неслучайно и ги екстрадират днес, във време на война, правителствата от ЕС – не ги щат в държавата си, защото правят бели и си пъхат носа там, където не им е мястото – във вътрешните работи на съответната страна. Дирене на влияние, преобръщане на нагласи, диверсионни ходове – всичко това са действия от шпионския арсенал. 

А с колко още оръжия и прийоми разполагат шпионите, опитваме да разберем в изданието на "Премълчаната история“ заедно с културолога и публицист Тони Николов, с писателя Бойко Беленски и с журналиста, директор на Антикорупционния фонд, Бойко Станкушев.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15