Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за паметта и самотата

Пол Остър

Първата книга на Пол Остър се нарича "Изобретяване на самотата" и е може би най-хубавата, тази, от която тръгват следващите му романи. Още тук големият писател си личи без никакво съмнение. 

Разделена е на две части: "Портрет на един невидим човек" и "Книгата на паметта" – двете са като двете страни на една и съща монета, но все пак различни страни. "Книга, събрала най-личните прозрения на Пол Остър върху отношенията баща-син", както четем на корицата. Но "Изобретяване на самотата" е много повече, много по-обхватна книга от разказ за отношенията между бащи и синове. Спомените за бащата и за семейството, сред които има и неприятни, разкриването на тайни, потулвани с поколения, копнежът на сина към признание от страна на бащата, вникване в собственото минало и в собственото бащинство – Остър пише веднъж като син, втори път като баща, но и размишлява за писателския труд, търси опора и смисъл в творчеството на други автори, вниква в собствената самота. 

Една неопределима жанрово книга с много вълнуващи прозрения от майстора на словото Пол Остър. 

Блестящият превод е на Иглика Василева, а удоволствието от четенето – гарантирано.

Чуйте Иглика Василева.

Снимки – изд. Колибри

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35

Ден на българската Конституция и професионален празник на юриста

На днешната дата (16 април) през 1879 година Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция. Днес отбелязваме Деня на българската Конституция и професионалния празник на юриста. По този повод в "Нашият ден" гостува Емил Дечев , бивш зам.-министър на правосъдието, за да говори за промените в Конституцията, съдебната реформа,..

публикувано на 16.04.24 в 10:30

За къде пътува господин Бианки

Най-новото заглавие в репертоара на Университетски театър на Нов български университет е "Чудното пътуване на господин Бианки" по мотиви на Джани Родари. Драматизацията и режисурата са на тандема Мила Коларова и Румен Гаванозов. Всеки ден на г-н Бианки е досущ като предишния – отива на гарата в Пот и се качва на влака за Пает, където работи в голяма..

публикувано на 15.04.24 в 15:33

Представят премиерно "Мъртвешки танц" на Стриндберг

Въпросът за демоните в човека и търсенето на пътя между доброто и злото в отношенията между мъж и жена. Какво застава между двама души и как страховете и слабостите им представят танца на смъртта, а какъв точно е той? – Тези и още много въпроси на драматургията на Стриндберг провокират актрисата Ивелина Колева да дебютира като режисьор със заглавието..

публикувано на 15.04.24 в 14:45
Митко Новков, Доротея Табакова, Мария Дамянова и Асен Масларски (от ляво надясно)

Песните на площада, посланията под открито небе

Бардовете. Преди години те бяха едни от най-популярните и обичани гласове на българската музикална сцена… Дали в наши дни те като че ли позаглъхнаха и позамлъкнаха? Едва ли е така? Бардовете ги има и като доказателства могат да бъдат посочени концертите, които правят, фестивалите, на които участват, песните, които създават. Как е със здравето..

публикувано на 15.04.24 в 12:55