Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фейсбук в България е отровният двойник на разговора

Евгений Дайнов: Кампанията на ПП, ДБ и БСП ще е от типа “Дайте ни възможност да продължим“

Снимка: БГНЕС

“В седмицата имаше положителни моменти. Самият добре структуриран опит да се направи правителство с трети мандат, който за първи път беше тълкуван като споделен мандат между три формации, писането на програма и търсенето на съюзници, беше едно зряло политическо действие, което продължи няколко дни. То обаче се натъкна на онова поведение, което свали това управление – едно много незряло, детинско и поведение от хората на ИТН, които продължиха с поведението на хашлаци от крайния квартал, дошли в града, за да разритат нещата, а не да ги подобрят“, казва в “Нашият ден“ политологът Евгений Дайнов и допълва:

“Мисля, че трите партии, които останаха от четворната коалиция  в кампанията – ПП, ДБ и БСП, ще правят предизборна кампания не от обичайния тип – “ние ви представляваме, гласувайте за нас“, а ще направят кампания казва – “вижте, ние започнахме да вършим полезни неща, дайте ни възможност да ги продължим “.

Не мога за момента да си представя каква кампания ще правят ГЕРБ и ДПС. “Възраждане“ и ИТН ще правят кампания от типа – “помогнете ни да влезем в парламента и да ги наритаме тези, които са там.“

Кой какви позитиви може да изтъкне в кампанията?

“БСП може да посочи вдигането на пенсиите като добро начало, контролът върху цените на електричеството, което може да направи и ПП. ПП може да посочи безпрецедентен ръст на електричеството, всякакви такива социални моменти.

ПП може да посочи безпрецедентен ръст на индустриалното производство – най-голям в цяла Европа. ДБ може да каже същото, добавяйки откачането от руски газ – “откачихме се и не се случи катастрофа“, могат да кажат от партията. Те могат с пълно право да кажат, че в сферата на екологията за шест месеца бяха обявени повече защитени територии, отколкото за предишните 25 години. Всеки има какво да сложи на масата“, посочва още той.

“Ще цитирам философа Марк Оуенс. Според неговите размишления въпросът, който трябва да си зададе избирателят, изглежда така: “Какъв човек бих искал да бъда“.  Нека огледат добре играчите на политически пазар и да си кажат – “ето тези хора ще направят политическата сцена така, че да съм онзи човек, който искам да съм“, съветва Дайнов.  

Фигурата на президента

“Разговорът за президента Радев е малко характерен, типичен за България, провал. Само преди една година той изглеждаше като лицето на волята на повечето българи да се престане с безобразията от 90-те години и да се тръгне решително в посока Европа. Той беше лицето на това нещо.

След поредица от невероятни лупинги той изглежда като плашещото лице на възможността България да бъде върната в подчинение на Путин, което е смайващо. Такива неща сме виждали в българската политика, но сякаш бяха останали в миналото“, казва Дайнов в интервю за БНР.

Фейсбук

Според него социалната мрежа Фейсбук в България е “отровният двойник на разговора“:

“Разговорът между човеците тече, когато се гледат в лицата. Когато са във Фейсбук, човеците не се гледат в лицата. Това изкривява всички разговори. Разговорите в мрежата са много по-крайни и враждебни, отколкото биха били, ако разговарящите бяха в една и съща стая. Не вярвайте на онова, което четете във Фейсбук, хората не са груби и екстремни. “

“Не трябва да се правят изводи на база социални мрежи“, подчертава той:

“Дали ДБ и ПП трябва да се явят заедно на тези избори. Естествено, че трябва да се явят заедно, но те се колебаят, защото четат във Фейсбук, че и от страните на двете партии има някакви страшни крясъци против обединението. Първо, това са хора, които, ако ги питаш извън Фейсбук, могат да ти кажат нещо съвсем различно. Второ, хората, които по принцип са деструктивни, са много малък процент.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05