Световноизвестният оркестър на замъка "Шьонбрун" ще разкаже историята на династията Щраус с гала концерт пред храм-паметника "Св. Александър Невски". Творчеството на най-известната музикална фамилия ще звучи в "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра" на 8 август от 20.30 часа.
"Именно от София ще започне световното честване на 200-годишнината на Йохан Щраус. Това е една много голяма оценка за присъствието на българските музиканти, оперни изпълнители, а защо не и композитори, на световната музикална сцена. Тази гала под звездите ще даде началото, а 2025 година светът официално ще отбележи годишнината“, каза в "Артефир" журналистът Георги Тошев, автор на телевизионната поредица "Щраус". Според него елитните музиканти и естественият декор на площада пред катедралата ще създадат незабравимо усещане за вечната музика.
Сцени на международните тържества по случай рождението на Йохан Щраус-син, на които дворцовият оркестър "Шьонбрун" ще изнесе своята гала, ще бъдат още Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.
"Не е тайна, че фамилия Щраус създава едни от най-големите хитове – дали ще говорим за оперети като "Прилепът", "Цигански барон", или ще говорим за "На хубавия бял Дунав" и "Радецки марш". Всеки един от нас е чувал хиляди изпълнения на тези произведения, но има нещо особено в начина, по който се интерпретират от световноизвестния оркестър на замъка "Шьонбрун". Това е един оркестър, създаден 90-те години официално, който е приютил най-големите инструменталисти в света“, добави Тошев.
Оркестърът ще бъде воден от един от големите диригенти днес – Гуидо Манкузи, а пловдивчанката Таня Джарова-Салустио, която напуска България преди повече от 30 години, завършва във Виена и свири в различни формации, е неговият концертмайстор.
"Целият репертоар е, ако говорим на съвременен език, хит след хит, само че за класическата музика. Има изненада – това, което ни каза Петър Хосек, артистичният директор на формацията – и тя ще бъде българско изпълнение. Какво – никой не знае. Ще добавя само, че освен Щраус – баща и синове, ще звучат произведения и на съвременници на Щраус. Знаете, че това е една епоха в музиката, в която класиката еволюира. Тя става много по-достъпна, не така претенциозна и дистантна за широката публика. Доказателство за това е, че всеки път на 1 януари, когато слушаме Виенската филхармония, с милиардна телевизионна аудитория, винаги звучат произведения на семейство Щраус", разказва още Георги Тошев.
Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди.
А повече за концерта "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркстра", който се реализира с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития в София, можете да чуете в звуковия файл.
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg