Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истината – що е то

За политическите сили, които падат от власт, истината е, че ги събаря "задкулисието" и "мафията", каквото и да значи това. За политическите сили в опозиция истината е, че управляват некадърници. После местата се сменят, а тези истини си остават.

"Истината е голям баир – на един солук не можеш я въззе". Така казваше покойният писател Никола Радев, цитирайки стара поговорка.

Що е истина, как се обръщат интерпретациите ѝ според моментната политическа полза или индивидуалния капацитет на отделния човек. Откъде идват фразите "Що е истина?", "Прекрасно, но що е отечество?". Дали Пилат Понтийски, или Гео Милев са им автори? 

Разсъждения върху понятието "истина" и върху крилатите фрази от древността и наши дни заедно с преводачката на книгата на философа Владета Янкович за крилатите фрази от миналото – "Мъдрости от античността" – Валентина Седефчева, с професор Ивайло Христов, преподавател в УНСС, издал "Човекът, който доведе Господ на Земята" – за Никола Радев, и с публициста и писателя Иво Беров.

Беров смята, че човечеството все пак подлежи на усъвършенстване, ала истината е повече там, където има измерители, тоест – при точните науки. Валентина Седефчена разказва откъде са фразите "Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа", и "Що е истина". Ивайло Христов припомня вродената мъдрост на покойния Никола Радев и вярата му в истинските човешки добродетели.

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21