Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 18-24 юли

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 24 юли.

Танцовият филм "Жената, която уши знамето" изследва идеята за жените като протагонисти в обществото и в историята през призмата на модата и съвременния танц. Танцовият филм на режисьорката и хореографка Стефани Ханджийска е заснет в Лондон с международен екип от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур. Участничките в проекта са 11 студентки втора и трета година в Trinity Laban Dance консерваторията в Лондон. Лентата е заснета и хореографирана в рамките на резидентската програма на Studio Wayne McGregor в Лондон, в студиото на едноименният хореограф. Екипът изследва историята на 11 българки, които са значими за българската история и разглежда тяхната история отвъд познатото. Сред личностите са Елисавета Багряна, Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова.

От 12 юли до 31 август в Културно-образователен център за съвременно изкуство и Библиотека, Бургас, ще бъде експонирана изложбата "Опасна красота". Социално и политически критичната селекция от жени творци включва имената на световноизвестни авторки като Марина Абрамович, Айдан Салакова, Габриела фон Хабсбург, Боряна Петрова, Боряна Роса, Росица Гецова, и др. Куратор на експозицията е галеристът от Ню Йорк Стефан Стоянов. Каква е мисията в работата на Стефан Стоянов и кои са някои от най-интересните творби, слушателите научиха в "Артефир“ във вторник.

На 19 юли в Софийска градска художествена галерия бе открита изложбата на художниците, номинирани за наградата БАЗА тази година – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ежегодната награда за млад художник БАЗА е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателя и директора на Фондацията за гражданско общество Уенди Люерс. Днес наградата съществува в 10 европейски страни и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред държавите, присъединили се към наградата, са: Чехия, Словакия, Хърватска, Косово, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Словения, Албания. Като резултат от активния обмен на информация между страните е основана международната мрежа за награди за млади художници. България се включва през 2008 г. Инициативата е на Института за съвременно изкуство-София, който впоследствие е избран да организира провеждането на конкурса. За номинацията, наградата и изложбата разказа Радослав Механджийски, член на международното жури, като обяви и носителката на БАЗА за 2022 – Красимира Буцева.

Най-новият балетен спектакъл на Софийска опера и балет е "Сън в лятна нощ" с последно премиерно представяне тази вечер на езерото в софийския квартал Панчарево. Балетът по Уилям Шекспир с музика от Менделсон е с хореография и режисура на Анна Донева, която гостува в "Артефир" с подробности за работата.

В началото на август в Боровец ще се проведе първото издание на нов международен джаз фестивал на името на доктор Емил Илиев, чиято мечта приживе е била за джаз фестивал от ранга на този в Монтрьо, но провеждан в България. Подробности за предстоящото събитие разказа д-р Таня Илиева, директор на фестивала.

Снимка – Регионална библиотека "Пейо Яворов" - Бургас

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15