Да видят, да чуят, да докоснат земята на прародината – това е най-краткият път за децата, потомци на българските преселници в Бесарабия, да я разберат и обикнат. Нито четенето, нито разказите за България не могат да я направят така близка и позната, както личните впечатления. В това е убеден Олег Косих, председател на фонд "Български дух", който и това лято организира пътуване на българчета от Молдова в старата родина. 12 деца от танцовия състав "Твърдишка младост" в молдовската Твърдица, населена предимно с българи, показаха уменията си по време на Църногорския събор до Гигинския манастир, Пернишко, в края на юли. За няколко дни те имаха и наситена програма с посещения на природни забележителности и културни обекти в района.
Особено впечатление на младия танцьор Павел Доломанджи направил Подземният минен музей в Перник, от който научил за традиционния поминък на местните хора. Съставът има повече от 30 години история и много награди от състезания и фестивали, гордее се момчето. Пак иска да се върне в България, чиито планини и изобщо природата много му е харесала, и където хората са ги посрещнали много топло.
Как се поддържа българският дух? Лесно се поддържа, когато искаш да си го запазиш – разказва Олег Косих. Почти готов е петият брой на алманаха "Бесарабски гердан" с произведения на българи от различни страни. Фонд "Български дух" поддържа и електронното списание "Светлина", което дава информация на български език за българската общност в Молдова, тъй като част от хората живеят в села, разпръснати в южните краища на страната, и комуникацията помежду им е затруднена.
Повече чуйте в записа с Олег Косих и Павел Доломанджи.
Снимка – Асен Великов, Фонд "Български дух"
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg