Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Хинков за психиатричната стигма и реакцията на обществото

Проф. Христо Хинков
Снимка: БГНЕС

Какви демони измъчват съвременния човек и "отключват" страхове, неврози, отчаяние? Психоанализа на хората от вчера и от днес, защо станахме агресивни, яростни, гневни? Има ли терапия за промяната в мисленето и в ценностната ни система?

Психичното здраве на българина се влошава и реакцията от страна на държавата, на обществото, на институциите понякога е твърде бавна. Самата дума "обсебен" означава, че някой те изважда от твоята автономност, твоята идентичност и те вкарва в себе си. Това каза в предаването "За здравето" проф. д-р Христо Хинков,  дългогодишен директор на Националния център по обществено здраве и анализи. 

"В Центъра по обществено здраве има дирекция "Психичното здраве и зависимости", която е доста сериозна част от центъра и върши доста работа. Тази дирекция има лъкатушещ път. И то защото Националният център по наркомании се сля с Центъра по обществено здраве и анализи. В България няма друга институция на държавно ниво, която да организира, координира, анализира, изучава проблемите на общественото психично здраве“, допълва проф. Хинков. 

Болните с тежки психични разстройства не трябва да се изолират от обществото, не бива към тях да се подхожда различно от останалите пациенти в медицината. Психиатрията е медицинска дисциплина като всички останали.

"Организацията на психиатричната помощ е много неравномерно разпределена в страната. Психиатърът трудно може да работи и да практикува в едно малко отдалечено градче. За да се повиши достъпът до психиатрична помощ, в този процес трябва да бъдат включени и личните лекари", посочва проф. Хинков.

Здравната система в България така, както е замислена и все още функционира, макар с много по-малки възможности поради лошото финансиране, е изградена на вътрешни взаимовръзки. И когато се разкъсат тези взаимовръзки, системата започва да се разпада, твърди психиатърът.

"Свестните у нас считаме за луди", споделя проф. Хинков и допълва, че политическата шизофрения е едно голямо лицемерие, водещо до абсурд. Истинската шизофрения разцепва личността и там няма лицемерие, там има страдание. 

Според проф. Хинков "четенето на всякакъв вид литература от поезия до философия, всичко това отвлича вниманието от ежедневието и проблемите и те вкарва в един друг свят. Четенето е изключително важен изход от невротичната обстановка. Ако можеш да четеш постоянно, това ще те запази по-дълго време здрав психически“.

Ако човек е психично болен, той е подложен неправилно на изолация, на стигматизация и  дискриминация. Това не бива да се прави. "Психиатричната стигма е една реакция на обществото срещу непознати явления, които могат да застрашат неговия интегритет. Такова явление е лудостта. Един човек в манийна фаза може да тръгне гол по улицата. Той нарушава базисни конвенции на обществото и бива стигмагизиран", твърди проф. Хинков.

Целия разговор с проф. д-р Христо Хинков можете да чуете в звуковия файл.

Проф. д-р Христо Хинков завършва медицина в София през 1980 г. Има специалност психиатрия. Специализирал е в Япония, САЩ, Холандия и Белгия. Бил е началник на отдел "Проекти" в Министерството на здравеопазването и зам.-директор на Здравната каса през 1999-2001 г. Ръководил е отдел "Психично здраве" в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), а от декември 2014 г. е негов директор. 
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00