"Някои казват, че снимките много бързо остаряват, аз бих казал, че много бързо стават по-ценни" – казва Антоан Божинов, фотограф, преподавател, създател на биенале "Фодар" и автор на книги с фотографска тематика.
Най-новото му изследване "Фотографският образ в комуникационен контекс" проследява историята и посоките в развитието на фотографията и в световен, и в локален, български контекст. "Надявам се да се получи дебат" – казва Антоан Божинов и оспорва общоприетото твърдение, че фотографският образ е обективен. Зад обектива винаги има субект, хубавата снимка е тази, която предлага интерпретация, докато обектът и образът са едно и също нещо, това няма как да влезе в интерпретативното поле. Фотографът трябва да пречупи нещата през собствения си поглед".
Антон Божинов прави и преглед на развитието на фотографията у нас по времето на социализма, през обекта – голо тяло. Хронологията показва, че актовите снимки се увеличават през 80-те години на XX век, което съвпада с размразяването на системата.
"Голото тяло беше един лежерен, културен бунт през социализма и той нямаше претенцията да сваля режима – това беше един младежки бунт, не ни интересуваше какво говорят там, не четяхме "Работническо дело". Фотографите бяхме малко привилегировани през социализма, ние нямахме образование, само средно, там се подготвяха изпълнителски кадри, не бяхме в окото на бурята" – спомня си той.
Чуйте разговора с Антоан Божинов в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg