Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плакатът е жив, но в галериите

Публиката на Аполония 2022 има възможност да види избрани образци от колекцията на X Международно триенале на сценичния плакат два месеца преди откриването му в София. Създадено преди 27 години, то продължава да поддържа интереса към изкуството на плаката и периодично да представя в България най-доброто от световната продукция. Чужди експерти нареждат триеналето сред петте най-значими международни изложения за плакат.

За това издание селекционната комисия  е избрала от близо 2400 плаката, от които 600 са от Китай.

"Любовта на плаката, аз обичам плаката"- така сме озаглавили изложбата. Това са 450 плаката, които ще показваме тази година за юбилейното X триенале в НДК, "Квадрат 500", галерия "Райко Алексиев". В "Галерия 99" ще покажем работи на наши колеги, които вече ги няма за съжаление", споделя Божидар Йонов.

Според него голямата провокация ще е "Алея на почит към плаката" на площад Славейков, като по този начин площадът ще се съживи.

"Един плакатист би трябвало с еднаква любов да направи плакат за дамско бельо и същевременно да прави плакат за "Ромео и Жулиета", плака за джаз концерт, или плакат за цирк, или за каквото искате. Пак се връщам на думата провокация – въпросът е как авторът ще измисли графични слоган. Плакатът е жив и ще бъде все още жив. За съжаление не на улицата, а в галериите, защото галериите на плаката са улиците. Улицата е тази, на която плаката се показва всеки ден", казва Божидар Йонов.

Повече подробности за триеналето и за това какво включва изложбата, представена в рамките на Аполония 2022 може да научите от Божидар Йонов в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10