Както всеки град с минало, столицата ни съчетава в многопластова картина сгради, улици и пейзажи от различни епохи. За архитекти и урбанисти това е изпит за талант и професионални умения, макар че в определени периоди, като т.нар. социализъм, новото брутално си е разчиствало терена за извисяване над всичко заварено. За съжаление нагли и пошли посегателства върху лицето и духа на града се извършват и днес пред очите ни.
И въпреки това София продължава да е очарователен, зелен и топъл европейски град, богат на история и гледки. Парадоксално или не, това се забелязва повече от гостите на столицата и страната ни.
Ако обаче сме склонни да вдигнем очи от обичайните си маршрути и да намерим място в обременената си памет за нещо ново, ще попаднем в една непозната София. Тъкмо такова преоткриване на града чрез разкази за неговите обитатели, създатели на сгради, архитектурни комплекси и съоръжения предлага екипът на "Исторически маршрути София". Софийските домове, "дворци", Женският пазар, старите улици в центъра крият имената на големи творци, колоритни личности и значими събития, които "оживяват" чрез спомените, документите и случките, издирени и подредени от урбаниста Здравко Петров и съмишленици.
По ненатрапчив и привлекателен начин "маршрутите" дават информация и знания, които със сигурност биха направили децата и младите хора чувствителни и грижовни към града. Затова е радостно, че отделни учители и училища проявяват интерес към обиколките. Има и специална онлайн поредица "Софийските училища", няколко епизода от която вече са готови и достъпни в интернет.
В рубриката "Всичко за образованието" Василена Мирчева, колежка и майка на двама ученици, споделя личните си впечатления от една обиколка около Женския пазар, а Здравко Петров разказва за идеята и потенциала на маршрутите да породят интерес, културни навици и любов към града у бъдещите му стопани.
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg