Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволец за наводненията: Държавата е абдикирала изцяло!

Снимка: БГНЕС

Как да помогнем на бедстващите жители от наводнените села в община Карлово? Помага ли държавата или последствията от бедствието са оставени в ръцете на доброволците?!

“Още в деня след наводнението организирахме събитие, с което да повдигнем желанието на гражданското общество да се включва да реагира в такива ситуации с набирането на хранителни продукти, одеяла, минерална вода. Това са нещата от първа необходимост.“, разказва в “Нашият ден“ доброволецът Любомир Чакъров, председател на сдружение "Аз обичам Пловдив" и допълва:

“Голяма част от населените места са без електричество и никакви вещи. Приканвам всички да отидат на място и да видят разрухата след наводнението.“

Държавата – има ли кой да помогне?

“6 септември не беше на площада в Пловдив, а в населените места, които са пострадали от наводненията. На улицата имаше хиляди хора с лопати, кофи, ръчни колички, които заедно с жителите на пострадалите домове, изнасяха наносите от реката. Имаше места на първите етажи, които достигаха до два метра наслагвания, които се изнасяха на ръце“, разказа още той и заяви:

Държавата е абдикирала изцяло. Не само в момента, но и в годините. Това е проблем от 2008 г. насам. В тези села няма структура на Гражданска защита.“

“Най-тъжната гледка не бяха бедстващите хора, а войници, които взимат дарени гумени ботуши за доброволците, защото те самите нямат такива“, разказва още той. 


Гражданското общество у нас 

“То е в момент, в който трябва да се развие. Има много примери с групи и сдружения, които образоват и подтикват гражданското общество у нас“, посочи още Чакъров.

“Незабелязано остава това, че в България има доброволни формирования които са към общините. Те са на терен от първите минути на бедствието и никой не ги спомена. Те продължават да са там и ще бъдат“, казва още и подчертава:

“Проблемът на държавата е, че когато този, който заема ръководна позиция и е некомпетентен, трябва да се обърне към хората, които знаят, те ще дадат информация.“

“Имаше и все още има активна част от Закона при бедствия и аварии, в който е много ясно уточнено кой ръководи нещата на терен. Това е определено със закон. Това, което ние правим като доброволци, шокиращо е, че се налага ние да го правим, е да правим координацията между щабовете“, посочи той и заяви също:

“По-закон всички населени места с над 20 00 човека задължително трябва да имат доброволни формирования към общината.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". В първия ден от юли "Грийнпийс" -..

обновено на 03.07.24 в 10:50