Продължаване на работата по създаване на Национална стратегия за детето, завършване на първата чернова на Националната стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа и възлагане на пълен анализ на нуждите за създаване на национална детска болница, върху който да бъде създадено заданието за изграждане на болницата, това са част от приоритетите служебния кабинет за подобряване на детското здравеопазване.
"От години няма парламент, правителство или ръководство на МЗ което да не поставя в приоритетните си задачи детското здравеопазване и то винаги си оставя на края, говоря като грижа и като отделени средства и като реални решения за промяна на ситуацията", коментира проф.д-р Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог и началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" в "Нашият ден".
Статистиците трябва да отговорят как да се повиши интересът на ново завършилите лекари към тази специалност, която през годините се оказа дефицитна, да могат те да специализират улеснено, да попълнят необходимите бройки и да имат нужното качество? Това няма как да стане без материален стимул, твърди педиатърът.
Според него детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади. Специално педиатричните пътеки, педиатричната, доболнична и болнична помощ винаги са били на едно от последните стъпала в здравната система.
"Изначално трябва да се подходи с едно драстично повишение на заплащането на доболничната и болничната педиатрична помощ. Да се отдели ресурс и да се огледат нещата откъм профилактика, защото в годините тя е само на книга и се пропускат много неща“, твърди проф.д-р Иван Литвиненко.
И допълва, че "педиатърът не бива да губи своето място, поне за първите години след раждането. Има доста показатели, които са специфични и те подсказват начеваща патология, те трябва да бъдат следени, отразени, но и да се разшири техния обхват. Срамно е, че за толкова години не можем да решим един прост въпрос за една национална педиатрична болница".
"Не е работа на лекарите, къде да се построи национална педиатрична болница", коментира проф.д-р Иван Литвиненко.Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg