Пътуваме по правата на времето, благодарение на архивите, които са живи. И точно днес задаваме въпроса има ли България своя коронован ангел?
На 12 септември се навършват 105 години от кончината на царица Елеонора Българска, принцеса Елеонора Ройс фон Кьостриц, втората съпруга на цар Фердинанд I , работила като милосърдна сестра на фронта и известна с благотворителната си дейност. Тя е родена през 1860 г.
През 1899 г. в България от този свят си отива Мария Луиза, съпругата на княз Фердинанд, която оставя и четири деца сирачета. Българският княз не крие, че търси нова спътница в живота си и през 1907 г. се среща германската благородничка Елеонора. Любопитно е, че се венчават два пъти, поради религиозните различия, след което се отправят към България. Скоро след пристигането си Елеонора започва активно да участва в дейността на Българския червен кръст както и на значителен брой за онова време благотворителни организации. По нейно настояване в България са създадени институти за глухи и слепи деца. Особено интересно е, че царица Елеонора Българска се посвещава на опазването на българската култура. Тя отделя време и се заема с възстановяването на църквата в Бояна, която днес е в списъка на ЮНЕСКО и едва 42-та културна световна забележителност призната като изключителна ценност за планетата.
През пролетта на 1912 г. жителите на Бояна искат да съборят храма. Те знаят, че църквата е много стара, но се нуждаят от нова и по-голяма църква, която да побира хората, които живеят там. Това, което спасява Боянската църква е едно триредово перлено колие с цвят пепел от рози. Когато разбира какво се канят да направят жителите на Бояна, неговата притежателка, втората съпруга на цар Фердинанд – царица Елеонора, го продава. С парите тя купува друг парцел, на който жителите да строят нов храм. Отново с лични средства тя кани реставратор, който да върне блясъка на Боянската църква.
През първата световна война царицата заминава да фронта и по примера на Флорънс Найтингейл, започва да работи като милосърдна сестра. Именно Елеонора Българска връчва знамето на Македоно-одринското опълчение, което смело се включва в боевете. През 1912 г. на нейно име е кръстен 24-ти черноморски полк.
Есента на 1917 г. е свързана с данни за тежко заболяване на царица Елеонора. И въпреки усилията на лекарите именно на 12 септември в двореца Евксиноград тя отпътува от този свят. Тленните ѝ останки са положени край Боянската църква. Църквата, която тя спасява за поколенията и днес за България и света. Какви са историческите факти от този момент нататък, ако пътуваме заедно със съдбата на царица Елеонора Българска ще преминем към съдбата на България и промените с социално-икономическия строй.
Ето какво разказва Христо Огнянов, публицист и културолог в интервю направено от историка Бойко Киряков. Записът е от 20 юни 1992 г. и се съхранява в "Златния фонд" на БНР. "Моя милост, трябва да отиде да види Бояна. Изчака ни Трифон Анчев. Той ни разведе и интересно, познавам Бояна от голямата книга за българските икони на ЮНЕСКО. Но, аз го питах, тук някъде беше гробът на Елеонора. Тогава беше някак отвън. Стояхме там и той каза ето тук е бил гробът на Елеонора. Няма го, изчезнал. Ще гледаме да го възстановим".
Разказ на Христо Огнянов съхранен в "Златния фонд" на БНР можете да чуете в звуковия файл.
Дългогодишният библиотекар на Рилския манастир Стоян Бахчеванджиев разказва, че шест годишен става свидетел на погребението на царица Елеонора. Записът е от 23 март 1993 г. Той си спомня, че: "Когато почина втората жена на Фердинанд, царица Елеонора реши, че нейното погребение трябва да се извърши в Боянската църква. И от двореца до Боянската църква има кортеж от граждани, които отиваха да я изпроводят до последното ѝ жилище. Аз бях към шест годишен.През 1961 г. имало някакво нареждане. Извадили останките и те са били погребани в Боянските гробища. Това зная от сегашния управител на църквата Трифон Анчев Трифонов".
Разказ на Стоян Бахчеванджиев, съхранен в "Златния фонд" на БНР можете да чуете в звуковия файл.
Къде е истината 105 години след смъртта на царица Елеонора Българска, оставила една добра ласка за България с благотворителната си дейност и съхранила със своето отношение и дейността си Боянската църква за поколенията?
"От южната страна на Боянската църква е гробът на царица Елеонора. Тя е погребана тук по нейно желание. Нейният принос за Боянската църква е безспорен. Царица Елеонора оценява безценното богатство на стенописите в църквата и кани чуждестранен реставратор, като заплаща неговото посещение и престоя му тук с лични средства“, споделя в "Нашият ден“ Станимира Дойчинова, уредник на Боянската църква "Св. Никола и св. Пантeлеймон" - филиал на Националния исторически музей.
В края на юни 2021 г. с усилията на реставратора от Националния исторически музей Йоан Донов, гробът на царица Елеонора е възстановен в целия му блясък.
В звуковия файл можете да чуете целия разказ на Станимира Дойчинова.Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg