Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 5-11 септември

Снимка: @stageatacrossroads

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 5 до 11 септември. Ето и някои от акцентите в предаването от 11 септември.

От 30 август до 3 септември в рамките на "Аполония" се проведе майсторски клас по актьорско майстворство и режисура. Лектор беше режисьорът Галин Стоев. Галин Стоев завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство в София. Едно от неговите особено силни и определящи преживявания е срещата и приятелството му с Иван Вирипаев. През 2002 режисира първата пиеса на руския автор "Археология на сънуването", представена на Международния фестивал във Варна, по-късно "Кислород", а през 2005 създава и "Битие 2", представена на 61-ия фестивал в Авиньон, както на сцени в Европа и Канада. През 2018 Галин Стоев поема управлението на Градския театър в Тулуза. В понеделник режисьорът сподели свои размисли за дейността театър и съотношенията му с властта.

На 10-и септември в Пловдив бе открито 26-ото издание на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" и ще продължи до 21 септември. За него разказва Кръстьо Кръстев, директор на фестивала и директор на пловдивския театър "Николай Масалитинов", в "Артефир" в сряда.

На 8 септември в Гьоте-институт беше открита изложбата на Людмила Миланова със заглавие "Как да изчезнеш" . Младата художничката представя своето възприятие за естетическите конфликти, като изкуствено срещу естествено, статично срещу подвижното, нематериално срещу материално. Изложбата включва и кинетичен обект, който свързва дигиталния с физическия облак, както и фотографски изображения, а закриването ѝ ще бъде отбелязано с дискусия, която ще разгледа темата от философски, научен и артистичен ъгъл. Лайтмотивът на изложбата е "облакът", защото от една страна, той може да се разглежда като природен мотив, а от друга, може да е метафора за дигитално свързания свят и комплексните технически системи.

За пръв път стихове на Виктор Пасков излизат събрани в книгата със заглавие "Стихотворения". Съставят я Георги Господинов, Иван Ланджев и Захари Карабашлиев. Виктор Пасков познаваме като един от най-влиятелните белетристи в съвременната българска литература. Иван Ланджев говори за поезията му.

На осми септември светът се сбогува с една епоха. Почина най-дълго управлявалият монарх – британската Кралица Елизабет II. Тя бе на трона 70 години. Почитаме паметта ѝ с думите на англициста проф. Александър Шурбанов в откъс от интервю, което той е дал за БНР преди десет години по случай 60-ия, диамантен юбилей на Елизабет II като монарх.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05