"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 5 до 11 септември. Ето и някои от акцентите в предаването от 11 септември.
От 30 август до 3 септември в рамките на "Аполония" се проведе майсторски клас по актьорско майстворство и режисура. Лектор беше режисьорът Галин Стоев. Галин Стоев завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство в София. Едно от неговите особено силни и определящи преживявания е срещата и приятелството му с Иван Вирипаев. През 2002 режисира първата пиеса на руския автор "Археология на сънуването", представена на Международния фестивал във Варна, по-късно "Кислород", а през 2005 създава и "Битие 2", представена на 61-ия фестивал в Авиньон, както на сцени в Европа и Канада. През 2018 Галин Стоев поема управлението на Градския театър в Тулуза. В понеделник режисьорът сподели свои размисли за дейността театър и съотношенията му с властта.
На 10-и септември в Пловдив бе открито 26-ото издание на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" и ще продължи до 21 септември. За него разказва Кръстьо Кръстев, директор на фестивала и директор на пловдивския театър "Николай Масалитинов", в "Артефир" в сряда.
На 8 септември в Гьоте-институт беше открита изложбата на Людмила Миланова със заглавие "Как да изчезнеш" . Младата художничката представя своето възприятие за естетическите конфликти, като изкуствено срещу естествено, статично срещу подвижното, нематериално срещу материално. Изложбата включва и кинетичен обект, който свързва дигиталния с физическия облак, както и фотографски изображения, а закриването ѝ ще бъде отбелязано с дискусия, която ще разгледа темата от философски, научен и артистичен ъгъл. Лайтмотивът на изложбата е "облакът", защото от една страна, той може да се разглежда като природен мотив, а от друга, може да е метафора за дигитално свързания свят и комплексните технически системи.
За пръв път стихове на Виктор Пасков излизат събрани в книгата със заглавие "Стихотворения". Съставят я Георги Господинов, Иван Ланджев и Захари Карабашлиев. Виктор Пасков познаваме като един от най-влиятелните белетристи в съвременната българска литература. Иван Ланджев говори за поезията му.
На осми септември светът се сбогува с една епоха. Почина най-дълго управлявалият монарх – британската Кралица Елизабет II. Тя бе на трона 70 години. Почитаме паметта ѝ с думите на англициста проф. Александър Шурбанов в откъс от интервю, което той е дал за БНР преди десет години по случай 60-ия, диамантен юбилей на Елизабет II като монарх.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg