"Причините за намаляването на четящите българи са много – казва Амелия Личева, професор по "Теория на литературата" в Софийския университет и литературен критик. Заедно с Мая Бобева, издател и заместник председател на Асоциация "Българска книга", тя коментира данните от Националното представително проучване на Алфа рисърч по темата за читателските нагласи у нас – цялата скорост на живота ни предполага други интереси и занимания. Живеем в едно общество, в което младите хора много обичат да се забавляват и като че ли четенето не носи това забавление. Но проблемът е по-сложен, не можем да кажем, че точно младите са тези, които не четат, защото и сред тях има много големи четящи групи. Има и писатели които направиха четенето модерно, Георги Господинов е един от тях, той със сигурност запали изключително много млади хора по четенето. Това, което е много важно, всички ние , които се занимаваме с литература да достигаме там, където са проблемите. Там, където изобщо не се чете, малцинствените групи, образованието, възрастните хора в малките населени места."
"Битката за свободното време в момента се печели от Интернет и от сериалите, да, забързани сме и имаме нужда да се отпуснем и да гледаме нещо леко, което не изисква усилие. – казва Мая Бобева – За да запазим четенето като такова, ще са нужни много повече усилия. Най-вероятно ще се променя и формата на книгата."
Според проф. Амелия Личева трябва да се опитваме да култивираме добър масов вкус, да се популяризират добрите автори. „Рекламата на книги се разви много, но идеята, че една хубава книга, ще се продаде сама, просто не работи“ – твърди и Мая Бобева.
Чуйте дискусията и коментара на данните от социологическото проучване в "Какво се случва".
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните, пясъкът и крайморските градини са героите на стихосбирката. В книгата хората присъстват някак мимоходом, морето е главното, то се е отпечатало в тях и то дава живот. В тази книга перспективата е..
В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..
В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..
Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg