Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура – Непознатите будители:

Знаем ли достатъчно за жените и майките-будителки в българската история?

Райна Футекова (Райна Княгиня)
Снимка: архив

За втора поредна година в очакване на Деня на народните будители – от 19 септември до 31 октомври се излъчва поредица, посветена на непознати факти и данни за българската будителска мисия и личности, свързани с нея.

В днешното издания поглеждаме към жените и майките-будителки в българската историческа и културологична трактовка.

Участник по темата е една съвременна будителка, изследователката и писателка Катя Зографова:

“Фани Попова-Мутафова е най-голямата българска белетристка, една жена с много страдалческа съдба, въвлечена в политическите въртопи на своето време, изстрадала с двукратни арести, инквизиции и съдебни процеси. Тя е единствената жена, осъдена от Народния съд на седем години затвор.

Тя наистина е жена-стоик, една истинска будителка. Въпреки всичко, което преживява, успява отново да вземе перото и до края на дните си пише все по-мащабни и по-неженски епически произведения“.

“Искам да откроя най-храбрата българска учителка, това несъмнено е родолюбивата баба Неделя Петкова и нейната дъщеря Станислава Балканска, която е първата българска жена, облякла униформа. Първата българска чиновничка, но преди това е била учителка. Това е първата българска учителка в Македония. Тя преживява там сериозни патила и мъки и храбро псе бори за отстояване на българските училища, че наистина е една легенда. Те двете извеждат и знамето по време на априлското въстание, което укриват по един хитроумен начин, защото са били наблюдавани, обискирани.

При нея – и при майката, и при дъщерята се съчетава това по-мащабно будителство. Учителското призвание, с мисията да се сее и национално съзнание. Виждаме този модел и при Райна Княгиня. Не бива, когато открояваме изключителния принос на Райна Княгиня като знаменоска на Априлското въстание да забравяме, че тя е една изключително надарена и призвана българска учителка“, казва още тя. 

Предлагаме на слушателите да изберат личност-будители, за които искат да научат повече, да пишат до страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/groups

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19

Колосите на софийската хардкор сцена "Вендета" се завръщат с голям концерт

Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..

публикувано на 06.01.25 в 14:11