Защо са толкова необходими частните уроци в училище и могат ли децата ни без тях? Учебната година е стрес за деца и родители – какви са решенията и защо?
“Това е стар проблем, аз също съм ходила на частни уроци, моите ученици също ходят на частни уроци. Това е характерно за нашата култура като етнос. По-добре платените родители имат повече възможност да инвестират в образованието на децата си. Образованието е и въпрос на пари“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ирина Атанасова, училищен психолог.
Тестовете
“Тестирането в педагогиката и образованието е заимствано от тестирането в психологията. Там този трик е хванат много отдавна. Науката за правене на тестове не се преподава, въпреки че си професор по биология и физиология. Това е вторият проблем в българското образование, когато се правят методики за тестиране на деца, не прилагаме основни принципи в правенето на тестове и нямаме институт за създаване на такива. Правенето на тест не е викторина“, казва още тя.
Елитните училища
“В света качеството на една образователна система се оценява по това, не колко високи са постиженията на отделни нейни ученици, а по това колко далеч стигат децата, които произхождат от необразовани и неграмотни семейства. Тогава вече можем да говорим за принос на образователната система за тяхното образование. България се справя много зле по този показател – какво се случва с децата от ниско образовани и неграмотни семейства? Тях не ги виждаме в елитните училища. Ние имаме елитни ученици в елитни училища. Изпитите след седми клас за мен са една финансова сегрегация на децата в България спрямо доходите на техните родители и образованието им“, посочва още Атанасова и подчертава:
“В нашето образование липсват послания, ориентирани към децата. Никое от училищата, което ще приеме гимназисти не се е постарало да декодира на език, достъпен за седмокласник, какво ще се преподава в следващите пет години.“
“Какво ще стане, ако предположим за момент, че учениците спрат да ходят на училище и останат само частните уроци. Какво правят учениците 12 години, училището е като платен паркинг за деца. Не съм против домашните работи, но нека те да са вдъхновяващи и мотивиращи. И най-интересните неща по най-интересните предмети се преподават по такъв начин, че те са изсипани на буци и учениците, когато не го възприемат за ценно и важно, не могат да го запомнят. Проблемът е сериозен и наистина състезанието ще продължи“, казва в “Нашият ден“ Антон Каро, университетски преподавател по физиология и биофизика, преподавател-сугестопед по испански и английски език.
Учебниците
“Въпрос е и на престиж, когато сложите учебника на масата и дойдат да четат разни хора, да кажат – "Много е сложно".
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg