Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова музика от Фестивала в Люцерн, 2022 – I част

Снимка: lucernefestival.ch

В концертна версия на предаването "Контемпо" представяме компилация от фестивалните дни в Люцерн, състояли се от 8 август до 11 септември тази година. Щастливата възможност да предложим тези произведения на слушателите се дължи на любезното съдействие на Европейския съюз за радио и телевизия. За вечерта на 21 септември предлагаме специална селекция от 3 творби – произведение от афроамериканка, рамкирано от две авангардни пиеси.

Започваме с творение на Лайза Лим, озаглавено "String Creatures". Музиката на Лайза Лим се фокусира върху съвместните и транскултурните практики. Идеите за красотата, екологичната връзка и ритуалната трансформация са постоянни проблеми в нейната композиционна работа. Лим получава поръчки от филхармонията на Лос Анджелис, Симфоничния оркестър на Баварското радио и Симфоничния оркестър на БиБиСи, от фестивали и многобройни ансамбли за нова музика. През 2005-2006 г. тя е резидентен композитор на Симфоничния оркестър на Сидни. Лим е професор по композиция в Консерваторията за музика в Сидни. През 2021 г. тя получава наградата "Happy New Ears", а през 2021/22 е стипендиант на Берлинския институт за съвременни изследвания. Нейни произведения са публикувани от издателство "Casa Ricordi Berlin".

Флорънс Беатрис Прайс е афроамериканска композиторка, пианистка, органистка и учителка по музика. Прайс получава образование в Музикалната консерватория на Нова Англия и работи в Чикаго от 1927 до смъртта си през 1953 година. Прайс е първата афроамериканка, призната за симфоничен композитор, и първата, чиято композиция е изпълнена от голям оркестър. Тя създава над 300 произведения: четири симфонии, четири концерта, хорови творби, художествени песни и музика за камерни и солови инструменти. През 2009 г. в изоставената ѝ лятна къща е открита значителна колекция от нейни партитури и документи. В рамките на предаването ще прозвучи нейният Клавирен квинтет в ла минор.


Произведението за ударни и струнен квартет на Тайшон Сорей – "Грейчън Монкър Трети" е посветено на едноименния джаз тромбонист, починал по-рано тази година. Тайшон Сорей има изключително разнообразен артистичен профил. В творбите му се пресичат различни жанрове: джазът и новата музика, импровизацията и композицията. Той е барабанист, пианист, тромбонист и диригент. Ръководи собствени състави, но и работи с артисти като Антъни Бракстън, Виджай Айер, Джордж Луис, Роско Мичъл и Джон Зорн. Сорей изучава джаз и изпълнителско майсторство в университета "Уилям Патерсън" в Ню Джърси, композиция в Уеслианския университет в град Мидълтаун, Кънектикът и в Колумбийския университет. През 2015 г. получава наградата за въздействащ композитор "Дорис Дюк", през 2017 е обявен за стипендиант на МакАртър, а през 2018 година – за стипендиант за артисти на САЩ. Участвал е във фестивалите „Other Minds“, "JazzDanmark" и фестивала на Сиатълския симфоничен оркестър. Получавал е поръчки от Филхармонията на Лос Анджелис, ансамблите "International Contemporary", "TAK", "PRISM", "JACK" и други. Тайшон Сорей преподава в Университета на Пенсилвания.

Очаквайте още една селекция от Люцерн през октомври, а първата компилация от фестивалните дни имате възможност да чуете в рамките на предаването "Контемпо" в сряда – 21 септември, от 19.30 часа.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50