Глобалната стрийминг платформа HBO Max застава зад новия български документален филм "Нямаш място в нашия град" на режисьора Николай Стефанов и продуцента Ралица Големанова.
Документалният филм-наблюдение се фокусира върху футболната агитка на местния отбор от родния град на режисьора - Перник. Героите му са отдадени на успеха на своя отбор и за тях това е цел, в която виждат възможност Перник да се асоциира отново със силата и сплотеността на миньорите, характерни в десетилетията му на процъфтяващ индустриален град.
Камерата на Николай Стефанов проследява обществени и лични кризи, за да покаже какво се крие под коравия външен вид на героите. Днес синовете на миньорите често са изправени пред безработица и липса на възможности. Режисьорът изследва живота им с откритост и неподправен интерес, показвайки, че нищо не е само черно или бяло и че всеки, независимо от средата си, иска по-добър живот за себе си и децата си.
Историята на миньорския град Перник, разказана през ежедневието на група футболни фенове, е селектирана от престижни Международни филмови фестивали. Тази есен филмът ще бъде достъпен за гледане в стрийминг платформата HBO Max от широка публика в България и в още над 15 държави в Европа, както и в киносалоните у нас.
"Проследих развитието на този филм в продължение на няколко години и бях впечатлена от достъпа, който екипът успя да получи. Основно качество на "Нямаш място в нашия град" е чувствителността и начинът, по който авторът се отнася към героите – без предразсъдъци, но все пак от ясна гледна точка. Развълнувана съм, че този документален филм ще има силен фестивален живот и е първата продукция от България, която ще предложим на нашите HBO Max абонати в Европа.", споделя Ханка Кастелицова, изпълнителен продуцент на документални филми от HBO Max.
HBO припознава проекта като интересен, задълбочен и обективен, като безспорно негово предимство е актуалността на тематиката му на международно ниво. Героите на филма са хора, които могат да бъдат открити във всеки един европейски град – футболни фенове, обединени от своята страст, създаващи своя общност и пространство за подкрепа, независимо от предизвикателствата, които средата им поднася.
"Нямаш място в нашия град" е част от програмата на 3-ия Международен филмов фестивал "София ДокуМентал", който се провежда от 19 до 28 септември 2022 г. Премиерните прожекции на филма са на 20-и септември от 20.00 ч. в културното пространството "Ларго" и на 26-и септември от 20.00 ч. в кино "Люмиер".
"София ДокуМентал" е първият международен фестивал в България за художествено документално кино с фокус върху човешките права. Организатори са Балканския документален център и фондация "Конрад Аденауер", в партньорство с Чешки център София и Посолството на Чешката република в София.
Николай Стефанов завършва магистратура по операторско майсторство през 2003 г. и експериментира с различни визуални стилове за филми, сериали и телевизионни формати. Режисира два по-кратки документални филма през 2016 и 2018 г. Разглеждайки важни и чувствителни социални теми, "Нямаш място в нашия град" (2022) е първият му пълнометражен документален филм. Следващият проект на Николай Стефанов с работно заглавие "Сприятеляване с идеята за баща" (2024 г.) е в развитие в рамките на престижната международна програма за документални филми EURODOC.
Ралица Големанова завършва "Журналистика" и "Европеистика" и работи в европейски организации, както и в сферата на дигиталния маркетинг, преди да се потопи в истинската си страст - документалното кино. Надграждайки над мултидисциплинарния си опит, тя продуцира документални филми със социално значение и международно разпространение. Последният й филм "Нямаш място в нашия град" на Николай Стефанов е първата българска копродукция с HBO MAX и е селектиран на най-добрите международни фестивали за документално кино. Ралица Големанова развива следващия общ проект с Николай Стефанов в рамките на авторитетната програма за документални продуценти EURODOC. Тя е избрана и в престижната селекция "Изгряващи продуценти" на Международния фестивал за документално кино в Ихлава, Чехия, която включва и участие на "Берлинале" 2023 г.
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg