Глобалната стрийминг платформа HBO Max застава зад новия български документален филм "Нямаш място в нашия град" на режисьора Николай Стефанов и продуцента Ралица Големанова.
Документалният филм-наблюдение се фокусира върху футболната агитка на местния отбор от родния град на режисьора - Перник. Героите му са отдадени на успеха на своя отбор и за тях това е цел, в която виждат възможност Перник да се асоциира отново със силата и сплотеността на миньорите, характерни в десетилетията му на процъфтяващ индустриален град.
Камерата на Николай Стефанов проследява обществени и лични кризи, за да покаже какво се крие под коравия външен вид на героите. Днес синовете на миньорите често са изправени пред безработица и липса на възможности. Режисьорът изследва живота им с откритост и неподправен интерес, показвайки, че нищо не е само черно или бяло и че всеки, независимо от средата си, иска по-добър живот за себе си и децата си.
Историята на миньорския град Перник, разказана през ежедневието на група футболни фенове, е селектирана от престижни Международни филмови фестивали. Тази есен филмът ще бъде достъпен за гледане в стрийминг платформата HBO Max от широка публика в България и в още над 15 държави в Европа, както и в киносалоните у нас.
"Проследих развитието на този филм в продължение на няколко години и бях впечатлена от достъпа, който екипът успя да получи. Основно качество на "Нямаш място в нашия град" е чувствителността и начинът, по който авторът се отнася към героите – без предразсъдъци, но все пак от ясна гледна точка. Развълнувана съм, че този документален филм ще има силен фестивален живот и е първата продукция от България, която ще предложим на нашите HBO Max абонати в Европа.", споделя Ханка Кастелицова, изпълнителен продуцент на документални филми от HBO Max.
HBO припознава проекта като интересен, задълбочен и обективен, като безспорно негово предимство е актуалността на тематиката му на международно ниво. Героите на филма са хора, които могат да бъдат открити във всеки един европейски град – футболни фенове, обединени от своята страст, създаващи своя общност и пространство за подкрепа, независимо от предизвикателствата, които средата им поднася.
"Нямаш място в нашия град" е част от програмата на 3-ия Международен филмов фестивал "София ДокуМентал", който се провежда от 19 до 28 септември 2022 г. Премиерните прожекции на филма са на 20-и септември от 20.00 ч. в културното пространството "Ларго" и на 26-и септември от 20.00 ч. в кино "Люмиер".
"София ДокуМентал" е първият международен фестивал в България за художествено документално кино с фокус върху човешките права. Организатори са Балканския документален център и фондация "Конрад Аденауер", в партньорство с Чешки център София и Посолството на Чешката република в София.
Николай Стефанов завършва магистратура по операторско майсторство през 2003 г. и експериментира с различни визуални стилове за филми, сериали и телевизионни формати. Режисира два по-кратки документални филма през 2016 и 2018 г. Разглеждайки важни и чувствителни социални теми, "Нямаш място в нашия град" (2022) е първият му пълнометражен документален филм. Следващият проект на Николай Стефанов с работно заглавие "Сприятеляване с идеята за баща" (2024 г.) е в развитие в рамките на престижната международна програма за документални филми EURODOC.
Ралица Големанова завършва "Журналистика" и "Европеистика" и работи в европейски организации, както и в сферата на дигиталния маркетинг, преди да се потопи в истинската си страст - документалното кино. Надграждайки над мултидисциплинарния си опит, тя продуцира документални филми със социално значение и международно разпространение. Последният й филм "Нямаш място в нашия град" на Николай Стефанов е първата българска копродукция с HBO MAX и е селектиран на най-добрите международни фестивали за документално кино. Ралица Големанова развива следващия общ проект с Николай Стефанов в рамките на авторитетната програма за документални продуценти EURODOC. Тя е избрана и в престижната селекция "Изгряващи продуценти" на Международния фестивал за документално кино в Ихлава, Чехия, която включва и участие на "Берлинале" 2023 г.
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята" . Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg