Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Историческия музей и културното наследство на Балчик

Николай Ангелов и Радостина Енчева
Снимка: Божидар Любенов

Историческият музей в гр. Балчик е приемник на първия музей-галерия, който е създаден през 1937 г., по време на румънската окупация и е бил разположен в сградата на бившия хотел Дионисополис. В неговата експозиция са били изложени живописни творби, антични статуи, сред които и торс на бог Дионис, редки монети и други експонати, намерени на територията на града и околностите. През 1940 г., когато Южна Добруджа е върната в пределите на България, музеят е закрит и всички негови колекции са изнесени в Румъния.

Началото на съвременната музейна дейност е от 1961 г., когато е представена първата археологическа сбирка в Балчик, а през 1969 г. вече са обособени няколко отдела: "Археология", "Етнография", "История на българските земи 15-19 в.", "История на капитализма и революционното работническо движение", "Социалистическо строителство" и "Художествен отдел" и в гр. Балчик започва да функционира държавен исторически музей.

За неговата дейност днес и интересните експонати, които съхранява, в предаването разговаряхме с Радостина Енчева, директор на ИМ-Балчик. В студиото гостува и Николай Ангелов, кмет на Община Балчик, който сподели своето виждане за отношението на жителите на Балчик към своята история и паметниците на културата, а също и за усилията, които Общината полага за опазването и популяризирането на културното наследство на града.

Според г-жа Енчева съдбовна случайност я отвежда в музея. "Случайно попаднах в музея. Завърших български език и история, но имаше свободно място за археолог, кандидатствах, приеха ме и така започна всичко. Археологията в гр. Балчик е много силна, защото градът е с над 2600 годишна история и където и да започне да се копае, винаги излизат находки. По повод юбилея, който отбелязахме на 20 октомври 2021 г., направихме един сборник "60 години Исторически музей – Балчик". Една изложба, която е с пана – с всички обекти и всички атрактивни находки на Балчик – и тя все още е на центъра на града. Също така беше монтиран и барелеф на Клара Петкова, която е основоположник на музейната сбирка. И всичко това беше финансирано от Община Балчик, за което искам да благодаря на господин Николай Ангелов. За мен е много важно съгражданите ми да влизат в музея, да влизат в галерията, да влизат в етнографската къща."

По време на разговора г-н Ангелов подчерта, че един от най-важните въпроси, свързани с опазването на културното наследство, е въпросът за дарителството и меценатството. "Дарителството и меценатството са изключително важни, но те не се стимулират от държавата. Хората на искат да получават само едно обикновено "благодаря". Искат да получат и данъчни облекчения и желаят да насочат своите усилия и средства в области, в които те желаят. И когато човек иска да подпомага музейното дело, би следвало по някакъв начин да бъде стимулиран. Има много хора, които освен със средства, помагат и с доброволен труд, даже и с идеи. И за това нещо, освен едно "благодаря" от кмета или от директора на музея, те не получават нищо в тази държава. И би следвало наистина да обърнем сериозно внимание на законодателството и да поощрим по всякакъв начин тези дарители и меценати, за да може меценатството и дарителството да се превърне в традиция за българското общество…"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55