Украинската актриса и съвременен танцьор Виолетта Матюшенко и композиторът и танцьор Никола Косаренков представят премиерно на столичната сцена Дерида – "Още една стъпка" – съвременен танцов пърформанс. Спектакълът задава въпроси за това – Какво стои зад вашата промяна? Как стигнахте дотук? Сам ли бяхте? Този спектакъл, базиран на съвременната танцова техника е размисъл върху темата за човешката трансформация. За причините и хората, които ни карат да се променяме. Нашата история, не сме само ние, това са хиляди хора, които ни доведоха до тук, стъпките на нашите родители, баби и дядовци, стъпките до нас и стъпките на нас в бъдещето. Хиляди хора се проявяват в нас и ние се проявяваме в тях. И така, как да промените мястото, на което се намирате? Направете само една крачка, призовава съвременният танцьор Виолетта Матюшенко от сцената:
„Този спектакъл е за моя личен път, за извървянето му, това символизира всяка една стъпка, не е основан на друг сюжет. Но се свързва като идея с другите хора, в това, че го посвещавам на всички хора, които са ми помогнали да стана, това което съм през годините. Има и такъв символ. Тази трансформация, която сме заложили в спектакъла, тя е продължаващо преживяване. Аз изграждам символа на промените за себе си, които стъпка по стъпка ме трансформират в представлението, но за всеки човек това са различни неща. Някои хора се променят от ситуацията с Ковид, други хора ги променя например раждането на дете, трети технологичната трансформация, четвърти войната. Първо, за да се движиш, трябва да направиш една стъпка напред. И да знаем, че всички хора, които сме допуснали в нашия живот, влияят върху нас и всъщност ни помагат да правим тези стъпки, които самите ние искаме да направим, но трябва първо да осъзнаем този факт. Даже хората, които ни пречат по някакъв начин да съществуваме, всъщност ни помагат да се движим напред, защото пречките ни мотивират и са движеща трансформациионна сила.“
Стъпката има различни проявления в произведението. Представлението използва като обекти обувките, но има ли всяка стъпка звук спрямо своята роля, питаме Никита Косаренков:
„Не бихме могли еднозначно да определим звука на стъпката, той е различен. Когато записвахме звука към пърформанса, не искахме да провокираме някакво единично възприятие, а всеки човек да си вземе и усети нещо, което му е най- близко. Ние отдавна работим по този пърформанс доста време. В процеса ни по подготовката му се случи Ковид пандемията и войната, така че вкарахме и тези елементи, разбира се. Пресъздавахме своя живот, такъв, какъвто е. Но събрахме всички тези ситуации в едно, защото те ни действат различно, но промяната и трансформацията на самия човек е по един път, спрямо това как му действат различните проблеми. Аз също съм танцьор, не само композитор. Занимавам се с брейк и имаме идея вече пролетта да направим уличен пърформанс с други български танцьори. Мисля, че ще се получи интересно. Искам да благодаря на всички, които ни поканиха тук и ни дадоха възможност да се занимаваме с това което искаме да правим. Каня всички, които ни слушат да дойдат на пърформанса "Още една стъпка", защото ще им бъде интересно и всеки ще открие своето послание от него.“
Никита и Виолетта се запознават в Украйна, докато танцуват заедно, в едно студио по танци от 6 години. Тук ги довежда покана на техни приятели, които живеят в България и проблемът с войната. Виолетта е част и от резидентската програма на "Дерида" в България.
Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..
Кампанията на БНР "Българските посланици на културата 2024“ тече и в момента, като предстои да бъдат отличени онези личности, които със своето творческо и житейско присъствие са разширили културните граници на България тази година. Гост в "Нашият ден" е художничката Дили Бозаджиева – един от творците, отличени в миналогодишната кампания...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост..
Националното турне "В света на музиката" ще зарадва публиката във Варна и в Сливен в началото на ноември. Маестро Веско Ешкенази , виртуозната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg