Световният ден на туризма се отбелязва всяка година на 27 септември. През месец септември 1979 г. в Torremolinos, Испания – на третата сесия на Генералната асамблея на Световната организация по туризъм към Обединените нации се взема решение за тържествено отбелязване на Световния ден на туризма, като неговото начало се поставя през 1980 г.
Изборът на датата 27-и септември 1980 г. съвпада с едно много важно събитие в световния туризъм, а именно 10-годишнината от приемането на Устава на Световната организация по туризъм към Обединените нации – 27 септември 1970 г.
Оттогава Световният ден на туризма 27 септември се чества всяка година със събития, подбрани от Генералната асамблея и по указания на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към Обединените нации.
Най-важното за Световния ден на туризма е да се засили усещането на международната общност към изключително важната роля на туризма и ролята му в социалния, културния, политическия и икономически живот на обществата.
“Честит празник! Да честитим на всички хора в индустрията, които правят възможно да запазим този ръст от 13% БВП, който в момента туризмът допринася“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Соня Алексиева и допълва:
Периодът на служебното правителство е твърде кратък, но те вече коментираха и отчетоха, че България има около 80% ръст спрямо 2021 г. Имаше едно по-силно лято. Оказа се, че има устойчивост на търсенето от българските потребители. Точно това лято с всичките тези закани, догми и притеснения, доколко българите отново ще тръгнат към други дестинации. Това беше едно наистина устойчиво туристическо лято.
Трябва да си зададем въпроса – това ли е качеството, което търси българският турист. И това лято видяхме проблемите с недостига на кадри и с ценообразуването. Виждаме и твърде ниския бюджет за туристическа реклама, виждаме колко силна дигитализация имат конкуриращите ни страни, не само в областта на рекламата.
Ако има добри новини от пандемията, това са тези, че твърде много се ускори дигитализацията на туризма, видяхме колко сме изостанали. Видяхме, че трябва да сме единни и че не става въпрос само за оцеляване на отделни гилдии в туризма."
Основни проблеми в бранша?
“Това са цените на тока и на водата. Войната, която е близо до нас. Хората мислят туризма като част от едно общо цяло. Не може да делим туризма от културното наследство и от изключителните обекти на България. Да го делим от прочутото българско вино и храната – всичко това го прави, заедно с обслужването, цялото, което ни се иска“, казва още тя.
В четвъртък е премиерата на книгата на доц. Алексиева в Китайския културен център.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg