“Има три неща, които българинът трябва да помни от гледна точка на миналото и на пътя, който сме извървели дотук. Първо, реформите, от които се нуждае България, се нуждаят не от месеци, а от години. Всяка партия, която ни обещава бързи реформи, лъже“, казва в интервю за БНР историкът Александър Стоянов и допълва:
“Промените в България ще отнемат поне 15-20 години, ако започнат сега. Колкото повече се отлагат, толкова по-дълго време ще отнемат. Някакви илюзии за съдебни реформи, които ще траят година-две, а после всичко ще се оправи, са откровени лъжи“.
“Второто, което е важно да знаем, е, че реформите у нас трябва да се случат по волята на тези, които имат най-много да губят. Трябват ни политици, които да пренебрегнат интереса на най-горната прослойка от обществото“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Според него е “много вероятно изборите да не са окончателни“:
“Не може една кампания да се базира на това колко е лош вашият опонент, а да не се казва нищо за това какво планирате да направите. Тенденцията на партиите у нас е да градят негативни кампании с отрицания на своите опоненти, вместо да се фокусират върху своите програми. Партии, които имат единствен смисъл да са отрицание на някой друг, не могат да бъдат градивни за общественото развитие“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg