“Всички последни неща“ е новата книга на философа Валентин Калинов.
"Първоначално исках да напиша книга за унищожението на човека. Но когато започнах да пиша, от унищожението не остана много. Останаха, по-точно казано, тези неща, тоест всички последни неща. Само за тях си струва да се говори, и за нищо друго. Някои от главите в тази книга са посветени на детството, други на проблемите на семеизпразването у човека, трети на това, което се нарича любов. А също и на онова, което се сънува. Всички до една, разбира се, са посветени на смъртта, защото писането е разговор с мъртвите. А и без това мъртвите са навсякъде“, пише за книгата нейният автор.
“Книгата за мен е търсене на път в моя собствен език. Главната задача е да говорим и да изговорим кои сме ние и какво сме. Това е главната задача, но тя винаги остава нерешена. Никога не можем да се срещнем в езика със самите себе си, защото нашето себе си е изобретение на нашия език“, казва Калинов в интервю за БНР.
“Прощаването с метафорите е безспорно една от болките на пишещия човек, но понякога не е толкова зле то да се осъществи. Може би писането е призовано да даде отговор на въпроси, на които не може да бъде даден отговор. То представлява постоянно упражняване в това да се опиташ да отговориш, да създадеш и сътвориш нещо, което ще бъде отговор на един въпрос с ясната представа, че отговор на този въпрос не може да се даде изобщо“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Надеждата...
“Надеждата я създава света и надеждата създава човешкия свят всеки ден. Истинската точка на надеждата е и точка на една обезнадежденост, в която ти ясно си даваш сметка, че висиш над нищото. Затова надеждата е по-трудна от страха, защото тя съчетава в себе си тези две противоположности, които те изправят пред една бездна, в която всеки един момент можеш да пропаднеш. Надеждата в човешкото сърце отваря и една бездна в него. Човекът винаги го е страх да погледне в нея. Онова, което му остава е просто люшкане в надеждите“, казва още той и споделя:
“Живеенето никога не може да бъде прилично. То се състои от достатъчно много външни и вътрешни неприлични дейности, които човекът извършва всекидневно, при това с особено усърдие“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg