Във фокуса на поредицата "Моментна снимка" е новата платформа на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов", наречена "Театър+ Театър. Текст. Контекст".
В екипа са режисьорите Василена Радева, Катя Петрова, Крис Шарков, Стилиян Петров и драматургът Майя Праматарова.
"Театър Плюс" е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър.
Ключова дума на "Театър Плюс" е среща. Среща на екипите със специалисти и хора, свързани с темите на представленията. Изследователските и образователни модули със студенти са част от процеса по време на репетицията и след премиерата. Формират се партньорства с различни учебни и културни институции, както и нови подходи за общуване с публиката.
Първото премиерно заглавие е "Частици жена" от Ката Вебер, постановка на Крис Шарков с участието на Радина Кърджилова, Мария Каварджикова, Стефан Вълдобрев, Ана Пападопулу, Цветан Алексиев, Жаклин Даскалова и Албена Ставрева. Как се превъзмогва личното страдание, можем ли да съпреживяваме на чуждата болка, как се справяме със страха и скръбта – са сред важните теми на спектакъла. В момента текат последните репетиции и на 7-и и 8-и октомври зрителите ще се срещнат с великолепния екип на представлението. А сред съпътстващите го събития предстоят образователни модули и изложба съвместно с Унгарския културен институт.
Второто заглавие от платформата е "Хоро" по Антон Страшимиров, спектакъл на Василена Радева. Репетициите започват в годината на 150-годишнината на Страшимиров, а премиерата се очаква през януари 2023 година.
Върху прозаични текстове ще се изградят и постановките на Катя Петрова, озаглавена "Разходка с Гогол", и на Стилиян Петров по "Антихрист" на Емилиян Станев.
Съпътстващите прояви на всяко едно от представленията са различни, в пряка връзка със спецификата на материала и идеите на бъдещия спектакъл. Общото са срещите със студенти, зрители и колеги от различни културни институти.
При някои от тези срещи, каквато бе изключително ползотворната работа с д-р Радка Пенчева, завеждащ Музея "Емилиян Станев" във Велико Търново, възникват идеи, които разширяват географията на платформата "Театър Плюс" и тя ще бъде представена не само в София, но и в други градове на България. И така математическият знак "плюс", добавен към думата театър, постоянно разширява значението си, като все повече придобива смисъла за събиране на хора и съвместни програми.
Поредицата "Моментна снимка" завършва с бърз преглед върху няколко театрални фестивала и спектакли от предишни сезони, придобили днес друга актуалност. Акцентира се върху няколко предстоящи събития, сред които премиерата на голямата сцена на Народния театър "Орфей" – авторско представление на Йерней Лоренци и върху серията прояви в "Топлоцентрала", свързани с творчеството на Ромео Кастелучи.
Разговора с драматурга Майя Праматарова чуйте от звуковия файл.
Автор на логото: Николай Димитров Nad
Автор на репетиционните снимки от "Частици жена": Стефан Щерев
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg