Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вихрен Георгиев: Опорочаването на партийната система у нас е тенденциозно

Вихрен Георгиев
Снимка: Снимки: Фейсбук, личен архив

В каква България поиска да живее гласувалият българин? В деня след изборите – разговор с твореца и общественик Вихрен Георгиев, който като фотограф показва хората на София в проекта си People of Sofia.

“Хората, които не гласуваха, избраха да не вярват на политиците и изобщо на системата. Това е продиктувано от проблемите, които имат – инфлация, война, едно неспокойствие и постоянно засилващите се проблеми, които се появяват. Това естествено прави така, че политиката е последното нещо, което ги занимава“, казва той в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Много мисля за хората, които не гласуват, за да разбера тяхната психика. Известно правило е, че едни избори се печелят от хората, които не гласуват. По-важни са другите, които гласуваха и избраха да продължат да живеят в една лъжа“. 

Лъжите…

“Като започнем от “Възраждане“ – Константин Константинов, всичките лъже на ГЕРБ, лъжите на правителството на Радев, което беше доста активно в лъженето. Всичко това някак обърква хората, защото ние сме в период на криза и се нуждаем от едно спокойствие. Държавата да се грижи за хората да са спокойни и да преминат по-лесно през проблемите. Откакто правителството на Кирил Петков беше на власт, точно това правеха всички останали, покрай тях да създавате едно неспокойствие само и само да могат да си върнат старите позиции, включително и служебното правителство“, посочва още той и допълва:

“Има една теза, която се насажда, че партиите са виновни, че не могат да убедят хората да гласуват за тях. Докато аз си задавам въпроса – а не са ли виновни партиите, които разубеждават хората да гласуват. Тази кампания беше точно такава – да разубеди хората да гласуват с всички скандали и всички измислени теми, които се залагат в обществото. Не случайно Слави Трифонов повдигна въпроса за президентската република. Цялото това опорочаване на партийната система у нас е абсолютно тенденциозно, за да може задкулисието да остане на власт и да дискредитира парламентарната република като алтернатива“.


В каква България ще живеем?

“Надявам се ЕС и войната в Украйна малко да разчупят представите на българите за начина на живот и за това как трябва да се урежда животът. Задкулисието си спечели още време. Надявам се, че скоро пак ще има избори, защото не виждам как може да се състави правителство. Дори и ГЕРБ да състави правителство това ще е абсолютно деструктивно за обществото и ще паднат много бързо. Когато хората имат много проблеми, явно не гласуват“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37